logo

19 лютого 1473 року народився Миколай Коперник

19 лютого 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wikipedia.org.

19 лютого 1473 року народився Миколай Коперник, автор геліоцентричної теорії побудови Сонячної системи. Про свою наукову діяльність цей видатний польський астроном і математик, фізик, правник, дипломат, економіст, канонік та лікар писав: «Це мій улюблений обов’язок – шукати істину у всьому, наскільки Бог дав це людському розуму».

Він народився у місті Торунь. У 1491 році він вступає до Краківського університету, де вивчає математику, медицину та богослів’я. Саме тут він звертає увагу на астрономію, яка припала йому до душі. Закінчивши навчання у Кракові, Миколай готується стати священиком, для чого перебирається до Італії. Тут він вступає до Болонського університету, де вивчає теологію, право, давні мови, математику та, звісно ж, астрономію. Потім він також отримував освіту у Падуї, проте здебільшого вивчав тут медицину. У 1503 році він отримав диплом та вчений ступінь доктора канонічного права.

У 1507 році він став секретарем, особистим лікарем та довіреною особою свого дядька єпископа Лукаса Ватценроде, а через три роки стає каноніком Вармійської дієцезії. Пізніше він обмежив різні сфери своєї широкої діяльності, щоб більше займатися своєю працею з астрономії.

У своєму трактаті Коперник висунув теорію про геліоцентричну модель побудови Сонячної системи. До його роботи католицька церква спочатку поставилася поблажливо, адже якраз у цей час головною «кісткою у горлі» для костелу був Лютер та інші реформатори. Лише у 1616 році Ватикан вніс книгу Коперника до Індексу заборонених книг, де вона знаходилася аж до 1828 року.

Миколай Коперник, досліджуючи питання геліоцентричної моделі, пішов на перекір панівним поглядам учених та теологів, сформованим під впливом теорії грецького астронома Птолемея (який запропонував геоцентричну модель). За існуючою думкою, Земля була у центрі системи і не рухалася, а усі інші небесні тіла оберталися навколо неї. Коротко про те, що запропонував Коперник написано на одному з пам’ятників на його честь: Solis stator, Terrae motor («Він зупинив Сонце, зрушив Землю»). Багато хто вважає, що вчений затримував видання трактату через те, що боявся реакції католицької церкви, проте є думка, що насправді він просто чимало часу присвятив для того, щоб ретельно прорахувати свою теорію та позбутися зайвих обтяжуючих деталей.

Його дослідження мали вагоме значення та дали інтенсивний поштовх для розвитку науки у цьому напрямку. На основі праці Коперника ідею геліоцентричності розвивали та вдосконалювали Галілео Галілей, Йоганн Кеплер, Ісак Ньютон та інші.

Життя цього видатного науковця обірвалося через проблеми зі здоров’ям у 1542 році, коли йому було 70 років.