logo

15 січня 2015 року – масові спалення церков у Нігері

15 січня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Цього дня 2015 року в Нігері розпочалися масові заворушення, в результаті яких ісламісти знищили близько 70 церков. Відбулося це в ході мусульманських протестів проти французького видання Charlie Hebdo, редакцію якого за тиждень до цього атакували ісламські терористи в Парижі.

Спочатку обурені мусульмани вийшли протестувати під адміністративні будівлі, однак після сутичок з правоохоронцями почали штурмувати і поліцейські відділки. Заворушення відбувалися у багатьох містах по всій країні. Радикали не спалювали французькі прапори, публічно рвали Біблії в церквах, штурмували і грабували готелі й підприємства, які перебували у власності немусульман або пов’язані з Францією, а в кульмінації безладів розпочали цілу хвилю насильства проти християн.

Абсолютна більшість населення Нігеру – це мусульмани. Християнська меншина не перевищує кількох відсотків іпостійно зіштовхується з політичним тиском, так і з відкритим насильством з боку турористів із «Боко-Харам». Але масштаб релігійних заворушень у січні 2015 року був безпрецедентним.

Християнська меншина, звичайно, не мала ніякого відношення до скандального французького видання, однак для ісламістів вони стали об’єктом європейської (французької) присутності в державі. Та й сам предмет конфлікту носив релігійний характер, тому очікувано ворогом радикалів стали люди, які не поділяють мусульманську віру.

За кілька днів заворушень ісламісти здійснили десятки нападів і побиттів християн. Особливо постраждали будівлі костелів, молитовних будинків, християнських шкіл і місіонерських центрів (всього зруйновано близько 70 церков, серед яких 45 повністю спалені).

Хвиля насильства поширилася на більшість переважно мусульманських держав від західного узбережжя Африки і до Північного Кавказу. Подібні протести пройшли в столицях Малі, Сенегалу, Мавританії та Алжиру, усіх колишніх французьких колоніях.

Мусульманські заворушення січня 2015 року були демонстрацією вседозволеності. Відсутність належної оцінки ісламському екстремізму дала про себе знати в наступні роки. В цьому регіоні найбільшу небезпеку до сьогодні становить терористичне угруповання «Боко-Харам», яке здійснило з 2015 року десятки нападів на християн, в яких загинули тисячі людей.