15 лютого 1113 року було визнано орден госпітальєрів

15 лютого 1113 року папою римським Пасхалієм ІІ було визнано  орден госпітальєрів святого Іоанна Єрусалимського (відомий також як Мальтійський орден). З-поміж багатьох лицарських орденів саме цей відомий як засновник перших військових шпиталів.

Символом госпітальєрів став восьмикутний хрест, який походив від герба італійського міста Амальфі, вихідці з якого були засновниками першого єрусалимського госпіталю. Відомим орден став під час хрестових походів, коли, окрім участі в битвах, надавав медичну допомогу всім, хто цього потребував. Про благодійну сутність госпітальєрів говорить саме гасло ордену («Захист віри та служіння бідним») та вся історія його існування.

За сотні років існування госпітальєрам довелося пережити багато злетів і падінь. Протягом століть ордену багато разів доводилося змінювати місце свого базування, тож він проіснував в багатьох країнах: Палестині, Франції, Мальті, Російській імперії та аж до сучасного перебування в Римі.

Для госпітальєрів пріоритетним напрямком діяльності вже багато років є  благодійництво та санітарно-медична служба. Але діяльність під час війни завжди залишалася першочерговою задачею для них. Представники Мальтійського ордену були медиками-волонтерами на полях багатьох війнах: англо-бурської, балканських, обох світових воєн та інших. Важливо згадати, під час Другої світової війни ординці протистояли гітлерівській Німеччині у підпіллі, за що деякі з них поплатилися життям.

Сьогодні Мальтійський орден є окремим суб’єктом міжнародного права, який базується в Римі, а Італія визнає його як суверенну державу. Він має свої представництва в 90 державах світу, а їхньою першочерговою роботою є допомога хворим та нужденним: допомога в лікуванні багатьох поширених хвороб, організація центрів збору та доставки медикаментів, заснування шкіл медсестер, дитячих будинків та інших благодійних закладів.

За прикладом легендарних іоанітів-госпітальєрів в Україні з початком війни в 2014 році був утворений батальйон «Госпітальєри». Його емблема містить мальтійський хрест, що говорить про споріднені цінності з орденом. Українські «Госпітальєри» також допомагають солдатам та місцевому населенню. Знаходячись у найгарячіших точках фронту, медики батальйону надають невідкладну допомогу пораненим та забезпечують їх евакуацію з поля бою.

Домінування принципів честі над особистими інтересами, порятунок інших людей та милосердя є не тільки давніми лицарськими традиціями, а, перш за все, мають християнське коріння. Самовідданість, жертовність, альтруїзм – ось ті чесноти, які вирізняють європейську цивілізацію з-поміж інших за рахунок релігійної основи, християнських цінностей, котрі і штовхають людей на добрі справи.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required