15 березня 1796 року провалене голосування за закон проти рабства в Британії.
До цього часу Вільям Вілберфорс вже майже десять років вів невпинну агітацію серед парламентаріїв, шукаючи все нові аргументи, щоб переконати їх у необхідності скасувати рабство. Ця кампанія охопила більшу частину життя цього славного чоловіка.
У 1796 році він зазнав поразки – не вистачило лише декількох голосів (74 проти 70) у зв’язку з тим, що деякі його прихильники були за межами країни або були обмануті хитрістю їхніх супротивників. У цей день в Лондоні одночасно з голосуванням відбувалася гучна театральна прем’єра і частина прихильників Вілберфорса спеціально були запрошені його опонентами на цю прем’єру.
Провал голосування 1796 року істотно вплинув на здоров’я Вілберфорса, але за допомогою свого духовного наставника Джона Ньютона він зумів знайти сили для продовження боротьби. У 1807 році кампанія за скасування рабства отримала першу значну перемогу – англійський парламент заборонив работоргівлю. У 1814 році Вілберфорс організував безпрецедентну кампанію, зібравши з однодумцями 1 млн. підписів під 800 петиціями проти рабства і передавши їх в парламент. На той час це була десята частина від усього населення Британії.
Остаточне рішення про заборону рабства в Британській імперії було прийнято в 1833 році за кілька днів до смерті Вілберфорса, який все ж зумів побачити плід своєї жертовної роботи.
Сьогодні історію цієї боротьби можна побачити в художній формі, майстерно виконаній у фільмі «Чудова благодать».