13 липня 1568 року помер відомий реформатор і вчений Вільям Тернер

13 липня 1568 року помер відомий англійський реформатор і вчений Вільям Тернер.

Народився Вільям близько 1508 року в сім’ї шкіряника в торговому містечку Морпет на півночі Англії. Навчався в одному з трьох найстаріших коледжів Кембриджського університету – Пемброук Холл, де отримав дипломи бакалавра і магістра вільних наук. Пізніше став почесним членом цього коледжу і його старшим скарбником.

Саме в Кембриджі він познайомився з першими англійськими реформаторами Х’ю Латімером, Едмундом Гріндалем, Джоном Бредфордом і Рідлі, під впливом яких сам став шанувальником оновленого християнського вчення. У 1536 році він був висвячений у диякони церкви в Лінкольні, а наступного року він отримав дозвіл на проповідування.

Першою книгою Тернера став переклад з латині «Порівняння між старим вченням і новим» («A Comparison betwene the Olde Learnynge and the Newe»), який вийшов у світ у 1537 році. У Кембриджі в 1538 році була надрукована також його перша наукова робота з описом рослинного світу – «Libellus de re herbaria».

У 1540 році він виїхав з Англії до Італії, рятуючись від переслідування за свої проповіді і шлюб, який він уклав, незважаючи на офіційно діючий ще на той момент церковний целібат. Вільям Тернер переключається на вивчення лікарських рослин і разом з дружиною відвідує Болонью і Феррару, потім Швейцарію, Рейнленд і Нідерланди, маючи зустрічі з відомими ботаніками, священиками і фармацевтами.

Під час подорожі по Європі він створює першу англійську друковану книгу з орнітології, а також займається написанням звернень з внутрішньополітичних і релігійних питань в Англії, за що в 1546 році його публікації потрапили під заборону. Після смерті короля Вільям Тернер зумів повернутися додому і став капеланом і лікарем у князя Сомерсета. Служив при кафедральних соборах у Йорку і Велсі, але коли на престол зійшла королева Марія I, то Тернер знову був змушений покинути батьківщину. Цього разу він опинився в Баварії, де став кальвіністом і продовжував свою лікарську справу.

Коли в 1558 році замість Марії І на англійський престол сходить Єлизавета І, Тернер черговий раз повертається на батьківщину. Він намагається добитися укладення угоди між англіканською і реформатською церквами в Німеччині і Швейцарії, за що потрапляє під підозру в нонконформізмі в 1564 році.

Через чотири роки після того життя Вільяма Тернера закінчилося, але в історії Англії він залишився як активний реформатор і перший натураліст, який зумів описати рослинний світ Англії і птахів, склавши ряд книг з ботаніки та орнітології.

#християнство_в_історії

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required