logo

12 травня 1820 року народилася Флоренс Найтінгейл

13 травня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Сьогодні медики – це нові герої, чия праця в часи пандемії стала по-особливому цінуватися. Саме тому пропонуємо згадати одну з найвідоміших жінок медичної галузі. 200 років тому народилася засновниця першої школи для медсестер Флоренс Найтінгейл, яка змогла кардинально змінити принципи догляду за хворими.

Флоренс народилася в заможній родині англійських аристократів. Коли дівчині було 24 роки, вона твердо вирішила піти працювати в лікарню для незаможних. У 1839 році подорожує до Німеччини, де відвідує Інститут дияконис, після чого говорить батькам, що має намір присвятити своє життя справі милосердя. Це її рішення шокувало рідних та близьких, адже робота медсестри в той час була справою неповажною.

Буденність лікарні середини ХІХ століття – це далеко не сучасна медицина. Пацієнти лежали в просто на землі в абсолютно антисанітарних умовах. Хворі з інфекційними хворобами знаходилися поряд з усіма іншими, а смертність в лікарнях була дуже високою, зокрема й через неналежний догляд. Флоренс побачила ці жахливі умови і тоді в неї зародилася ідея реформувати лікарні й шпиталі, розробивши власну систему догляду за пацієнтами.

Флоренс Найтінгейл наполягала на дотриманні гігієни в лікарнях, наявності ліжок для хворих, роздільному лікуванні заразних хворих та не заразних , а також пропонувала дослухатися до скарг самих хворих. З огляду на сучасну медицину, вона не запропонувала нічого особливого чи оригінального, але в ХІХ столітті вимоги Флоренс до організації догляду за хворими були революційними.

Під час Кримської війни 1853–1856 років, Флоренс добровільно вирушила в Крим для створення військового шпиталю, заснованого на принципах її системи догляду. Досвід цього періоду надихнув жінку на відкриття першої школи для медсестер, бо раніше сестри милосердя не мали належної освіти. Робота Флоренс Найтінгейл у шпиталях під час війни принесла їй славу у Великобританії та за її межами. Річ у тім, що реалізація її підходів до організації догляду за пораненими мала очевидні результати: показники смертності різко впали з 200 до 30 на тисячу поранених. Належним доглядом жінка змогла врятувати безліч британських солдатів, за що отримала визнання, яке принесло їй великі інвестиції. За ці кошти Флоренс відкрила перший навчальний заклад для медсестер, щоб кожна сестра милосердя мала належні знання для догляду за хворими.

Свої знання вона описувала в численних працях, найвідоміша з яких – “Нотатки про чинники, що впливають на здоров’я, ефективність і управління шпиталями британської армії”. В цій роботі вона розповідає та детально описала свій досвід роботи у британському шпиталі під час Кримської війни. Праця на 800 сторінок стала великим надбанням для розвитку медичної галузі.

Вона була унікальною жінкою свого часу. Флоренс принесла в жертву своє особисте життя заради розвитку сестринської справи. І це мало результат: за кілька десятків років принципи догляду за хворими, запропоновані нею, стали нормою у більшості шпиталів Європи.

Флоренс Найтінгейл є прикладом жінки, яка присвятила своє життя допомозі хворим і здійсненню великої мрії: реформуванню шпиталів та створенню цілої системи освіти для розвитку сестринської справи. На честь неї 12 травня щорічно відзначається як День медичної сестри.