logo
10 лютого 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wikipedia.org.

10 лютого 1912 року помер Джозеф Лістер, відомий хірург, який почав використовувати антисептичні засоби для зниження ймовірності інфекційного зараження пацієнтів у ході та після хірургічних операцій. Вважається «батьком сучасної хірургії».

З самого дитинства Лістер належав до спільноти квакерів. На той час представники цієї релігійної течії не могли навчатися у ряді провідних навчальних закладів, таких як Оксфорд та Кембридж, проте він все ж зміг отримати освіту в Університетському коледжі Лондона. Ще під час навчання там він написав брошуру про «Використання мікроскопа в медицині». Він працював з мікроскопом, винайденим його батьком Джозефом Джексоном Лістером. Джозеф молодший вивчав ботаніку і здобув ступінь бакалавра мистецтв у 1847 році. Потім він здобув ступінь бакалавра медицини і у віці 26 років вступив до Королівської колегії хірургів. У 1854 році він стає другом і першим асистентом хірурга Джеймса Сайма в Единбурзькому університеті в Шотландії, де потім стає членом Королівського медичного товариства.

Пізніше Джозеф залишить спільноту квакерів, адже одружиться на доньці Сайма на ім’я Агнес, яка не належала до квакерів, і стане частиною Шотландської єпископальної церкви. Про свою віру сам Лістер говорив: «Я вірю у фундаментальні доктрини християнства». Дружина Лістера, захоплена медичними дослідженнями чоловіка, стане для нього партнером у його діяльності до кінця її життя.

До цього дуже велика частина пацієнтів помирала від інфекційних заражень від хірургічних операцій. Тому Лістер почав вивчати це питання, спираючись на актуальні дослідження того часу. Це дало йому змогу дійти до висновку, що хімічна обробка інструментів та ран пацієнтів значно знижує ймовірність зараження. Він став першим, хто запровадив використання антисептику (у його випадку – карболової кислоти, нині більш відомої як фенол). Він пропагував ідею стерильної хірургії під час роботи в Королівській лікарні Глазго, рекомендуючи лікарям мити руки до та після операції 5-відсотковим спиртовим розчином, хоча до цього про миття рук мало говорилося (!).

Як не дивно, ідеї Лістера про санітарію, які сьогодні для нас є звичайною справою, спочатку зустріли досить серйозний спротив та критику. Лише після смерті хірурга його практика стала загальновизнаною, а до сотої річниці з дня його смерті, у 2012 році, його прозвали «батьком сучасної хірургії».