logo

10 ЛИПНЯ 1609 – СТВОРЕННЯ КАТОЛИЦЬКОЇ ЛІГИ

10 липня 2019 р. \ оновлено 22 лютого

10 липня 1609 року в Мюнхені було проголошено утворення Католицької ліги, конфедерації, що мала стати противагою вже існуючій Протестантській унії в Німеччині.

Від початку Реформації в Європі (1517 рік) новоутворені релігійні громади потребували єднання не лише релігійного, але й політичного та військового, адже перебували під постійним тиском Ватикану, який вважав їх за «єретиків». То тут, то там на території Священної Римської імперії спалахували релігійні конфлікти, які часто переходили у фізичне протистояння. Релігійний розкол поширювався територіально, зростав масштаб зіткнення і початок війни залишався лише питанням часу.

Саме тоді почався процес централізації німецьких графств та князівств довкола католицьких і протестантських центрів впливу. Останні утворили в 1608 році Протестанську унію (що було непростим процесом, враховуючи розбіжності між кальвіністами та лютеранами).

На противагу Унії через рік католики в Німеччині утворили своє об‘єднання – Католицьку лігу (за прикладом французького аналогу, заснованого ще 1576 року), ініціатором і засновником якої виступив баварський граф Максиміліан. До Ліги увійшли Баварське герцогство (як центр конфедерації), три курфюрства та ще десять князівств. Метою об‘єднання декларувалося збереження католицизму на згаданих територіях та недопущення переходу громад в протестантизм.

Єднання роздроблених німецьких князівств у релігійні об’єднання (Протестантської унії та Католицької ліги) стало безпосередньою передумовою Тридцятирічної війни, що спалахнула 1618 року в Європі. У перші періоди протистояння (чеський і данський) католики мали значну військову перевагу і здобули кілька впевнених перемог. Однак, коли об‘єднану армію очолив Альбрехт Валленштейн, католики почали втрачати вплив і могутність. Кілька перемог протестантів, очолюваних шведським королем Густавом ІІ Адольфом, підштовхнули католиків до підписання 30 травня 1635 року Празького миру. Однією з його умов стала ліквідація Католицької ліги (щоправда, Протестанська унія теж розпалася) та фактичний поділ території за конфесійним принципом.

Хоча Тридцятирічна війна почалася зі Священної Римської імперії, проте в ході її розгортання у воєнні дії була втягнена майже уся Європа. Цей конфлікт відзначився грандіозним масштабом як для XVII століття, який не лише докорінно перебудував міжнародні відносини, але й розпочав поступове назрівання майбутньої катастрофи релігійного розчарування й перманентної зневіри старої Європи.

Плоди війни були значно масштабнішими для сьогодення, ніж може здатися на перший погляд. Хоча з тих часів минуло не одне століття і світ кардинально змінився, однак чимало проблем сьогодення (зокрема релігійне охолодження та відступництво Європи) зародилися ще в XVII столітті з Тридцятирічної війни.