logo

В США Орегон декриміналізував важкі наркотики

9 листопада 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Доки весь світ спостерігав за драматичними президентськими перегонами в США, мало хто звернув увагу на неприємну, але дуже показову новину: в штаті Орегон декриміналізовано важкі наркотики для особистого вживання.

Схвалення «Постанови 110» означає, що з моменту вступу в силу жителів Орегону більше не можна заарештовувати чи ув’язувати за зберігання таких речовин як героїн, кокаїн, метамфетамін або ЛСД. Виборці в Орегоні також узаконили терапевтичне використання грибів псилоцибіну.

За це рішення проголосували 59% жителів штату в ході опитування, яке проходило одночасно з виборами президента. Прихильники таких законодавчих змін стверджують, що неправомірно криміналізувати людей за вживання важких наркотиків.

Кожен одинадцятий житель Орегону є наркозалежним. Хоча так звані «правозахисники» заперечують взаємозалежність ліберального законодавства штату і рекордної кількості наркозалежних, проте історія вказує на протилежне. Орегон став першим штатом, де було легалізовано марихуану ще в 1973 році. Місцева влада вже багато років проводить політику максимальної відкритості до наркозалежних (наприклад, проводить закупівлю шприців для ін’єкційних наркоманів без обов’язкового поміщення їх до лікувальних закладів).

В цьому рішенні можна простежити і політичну складову. Штат Орегон є одним з найпотужніших оплотів Демократичної партії. Бунти BLM або чергові протести проти республіканського «фашизму» — Орегон (а особливо місто Портленд) завжди попереду. Так сталося і тепер: більшість жителів штату підтримали скасування будь-якого переслідування за наркотики.

Декриміналізацію важких наркотиків підтримали низка «правозахисних» груп та об’єднань лікарів, включно з Альянсом з питань наркотиків. Натомість проти «Постанови 110» виступили Орегонська асоціація лікарів-психіатрів та Американська психіатрична асоціація, які висловили сумнів щодо ефективності використання низки наркотичних засобів в медичних цілях.

Героїн, метадон і ще довгий список вбивчих речовин декриміналізовані не спонтанно, не в один момент. Цьому передувала низка кроків щодо лібералізації законодавства, яка розпочалася з декриміналізації марихуани. В США так звані легкі наркотики легалізовані в 11 штатах. В день виборів жителі ще трьох штатів (Нью-Джерсі, Монтана та Аризона) схвалили легалізацію марихуани, а тому можна простежити явну тенденцію в бік скасування юридичної відповідальності за зберігання наркотиків.

Ця проблема не оминула й Україну. Паралельно з голосуванням на місцевих виборах президент Зеленський організував опитування з п’яти питань, одним з яких була пропозиція легалізації медичного канабісу. Звичайно, це не узаконення кокаїну чи метамфетаміну, однак скандальні ініціативи (як-от орегонська «Постанова 110») завжди беруть свій початок з легалізації медичного канабісу, за яким слідує його декриміналізація для особистого вживання. Хоча результати опитування від президента не мають юридичної сили, проте озвучена нібито підтримка населення може дати поштовх подачі відповідних законопроектів у Верховну Раду.

Джерела: https://apnews.com/article/oregon-first-decriminalizing-hard-drugs-01edca37c776c9ea8bfd4afdd7a7a33e https://abcnews.go.com/Health/decriminalizing-drugs-oregon-victory-common-sense-science/story?id=74022502