logo

В Білорусі загинув чоловік, побитий за біло-червоно-білий прапор

13 листопада 2020 р. \ оновлено 22 лютого

В четвер, 12 листопада, в Білорусі помер побитий напередодні 31-річний житель Мінська Роман Бондаренко. Ця смерть збурила суспільство та стала ще однією причиною масових протестів громадян проти режиму Лукашенка.

Все почалося 11 листопада. Тоді увечері невідомі у цивільному в одному з дворів Мінська, відомому як «площа Змін» почали зрізати біло-червоно-білі стрічки та прапори. Місцеві жителі мали з ними словесний конфлікт. Одним із присутніх був 31-річний Роман Бондаренко. Він особисто в конфлікт не вступав, однак на нього напав один з тих, хто зрізали стрічки. Далі Роман опинився серед тих, кого невідомі заштовхали в мікроавтобуси та відвезли у райвідділок. За словами очевидців, на момент «арешту» потерпілий був ще притомний.

За офіційною версією міліції, чоловіків, які билися у дворі було затримано, а для потерпілого Романа викликано швидку допомогу. Проте пізніше виявилося, що в лікарню його було доправлено з Центрального РУВС.

Що саме відбулося у відділку наразі невідомо, проте після опівночі Бондаренка було доставлено в лікарню швидкої допомоги з важкими травмами. Він потрапив до реанімації з важким набряком мозку, закритою черепно-мозковою травмою, гематомами, інсультами та розривами. Тієї ж ночі чоловіка прооперували, однак вранці лікарі вже давали необнадійливі прогнози. Він помер учора в другій половині дня.

В четвер увечері, коли стало відомо про смерть Романа, на площу Змін почали приходити люди (лише учора на стихійний мітинг зібралося півтисячі білорусів). Люди скандували «Не забудемо, не пробачимо!» та «Трибунал». Акції пам’яті Романа Бондаренка сьогодні відбулися по всій Білорусі. Противники режиму Лукашенка пов’язують цю трагедію з міліцейським свавіллям і так званою «боротьбою з незаконною символікою».

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вже прокоментував трагедію, але в дуже цинічній формі. Він почав із засудження розвішування біло-червоно-білих стрічок та прапорів (які назвав «колабораціоністськими та профашистськими») у заможних кварталах. Лукашенко заявив, що винуватців варто шукати серед звичайних мешканців, які не підтримують таку символіку: «В цих дворах одні вивішували ці прапори і ці стрічки, а інші ходили і зрізали, хто це не сприймає».

Сьогодні білоруси продовжують боротьбу проти режиму, проте за останні тижні можна спостерігати повернення силовиків до жорстких методів, які використовувалися влітку. Масові затримання активістів, сотні й тисячі арештантів залишаються «на сутках», переслідування учасників протестів в освітніх закладах та на робочому місці — тепер це білоруська буденність Лише минулої неділі силовики затримали понад 700 учасників акцій протесту і подібними міліцейськими облавами завершуються більшість публічних акцій в білорусі.

Білоруський народ продовжує боротися за свою свободу, на що режим реагує у найжорсткіший спосіб. Українці добре пам’ятають, що таке спротив тиранії, тому для нас є природнім висловити свою солідарність з сусідами і продовжувати молитися за їхню свободу.