logo

У разі надзвичайної ситуації або війни: практичні поради Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

21 січня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Майже місяць тому киян сповістили про те, що у певний день та годину три хвилини у місті лунатимуть сирени із системи оповіщення для передачі сигналу цивільного захисту «УВАГА ВСІМ». Під час репетиції громадян просили не лякатися. Але що робити після отримання сигналу «УВАГА ВСІМ» під час воєнного конфлікту? Що робити в надзвичайній ситуації або в зоні бойових дій? Що варто пам’ятати про зони обстрілів? Що має бути в аптечці та вдома? Як не стати жертвою дезінформації?

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки презентував брошуру «У разі надзвичайної ситуації або війни», яку він розробив спільно з Державною службою з надзвичайних ситуацій, Міністерством оборони, Апаратом Головнокомандувача Збройних Сил України та громадськими організаціями, враховуючи український та іноземний досвід. Посилання на брошуру — в кінці статті.

ЯКЩО ВИ ОПИНИЛИСЯ В ЗОНІ БОЙОВИХ ДІЙ АБО ПОТРАПИЛИ В НАДЗВИЧАЙНУ СИТУАЦІЮ ЗА УЧАСТІ ОЗБРОЄНИХ ЛЮДЕЙ:

  • Не сповіщайте про свої майбутні дії і плани малознайомим людям, а також знайомим з ненадійною репутацією; – завжди носіть з собою документ, що посвідчує особу. Гроші і документи тримайте в різних місцях ― так ви матимете більше шансів їх вберегти; – тримайте біля себе записи про групу крові (свою та близьких родичів) та інформацію про можливі проблеми зі здоров’ям (наприклад, алергію на медичні препарати, хронічні захворювання); – дізнайтеся, де розташовані сховища та укриття, найближчі до вашої оселі, роботи та місць, які ви часто відвідуєте; – намагайтеся якнайменше знаходитись поза житлом і роботою, зменшить кількість поїздок без важливої причини, уникайте місць скупчення людей тощо Це неповний список порад!

В ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ ВАРТО:

  • наближатися до вікон, якщо почуєте постріли; спостерігати за ходом бойових дій, стояти чи перебігати під обстрілом; – сперечатися з озброєними людьми, фотографувати і робити записи у їхній присутності; демонструвати зброю або предмети, схожі на неї; – підбирати покинуту зброю та боєприпаси; – носити армійську форму або камуфльований одяг — краще вдягайте одяг темних кольорів, що не привертає уваги, і уникайте будь-яких символів, адже вони можуть викликати неадекватну реакцію – торкатися вибухонебезпечних та підозрілих предметів, намагатися розібрати їх чи перенести в інше місце ― натомість негайно повідомте про їхнє розташування територіальним органам ДСНС та Національній поліції за телефоном «101» та «102» Крім цього, вже зараз потрібно прийняти рішення, чи залишаєтеся ви в місті, чи їдете у разі вторгнення. Щоб ухвалити подібне рішення, слід брати до уваги такі важливі деталі, як залучення до патріотичного руху; наявність родичів, які можуть вас прийняти та рівень мобільності. Також треба знайти надійних людей з кола родичів, друзів і сусідів, які прийняли таке саме рішення, як Ви – виїхати чи залишитись, і домовитись про спільні дії.

Завантажити повну брошуру можна тут: «У разі надзвичайної ситуації або війни».