logo

Приймай гріх або плати 100 тисяч: як християни судяться за право сповідувати свою релігію

6 жовтня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

У штаті Вірджинія розгортається драматична боротьба за цінності, результат якої можу бути прецедентом для Америки, який визначить дух місцевого та національного законодавства щодо практичного застосування свободи віросповідання.

Церкви, школи та інші християнські організації судяться із штатом Вірджинія щодо нового закону, який суттєво порушує свободу віросповідання. Позивачі заявили, що закон про права ЛГБТ у штаті Вірджинія (який був ухвалений у квітні) змушує їх переступати через свої переконання.

Християнська юридична компанія «Альянс захисту свободи» виступила ініціатором колективного позову задля відновлення свободи віросповідання та переконань. Річ у тім, що закон штату про права ЛГБТ передбачає низку обмежень для релігійних людей в сфері служіння та ведення бізнесу. Наприклад, відмова християнською організацією (або просто віруючим роботодавцем) найму представника ЛГБТ, який не розділяє принципів організації, розцінюється як дискримінація, за яку наразі передбачений штраф у розмірі до 100 тисяч доларів.

Позивачами в цій справі є низка релігійних організації, що займаються благодійністю та охороною здоров’я і не бажають долучатися до дій, що порушують християнські моральні принципи. Також суб’єктом цієї справи виступає фотограф-християнин, який, згідно з чинним законодавством, позбавлений права відмовитися працювати на «весіллі» одностатевих пар. У випадку відмови визнавати прописані в законі «цінності штату Вірджинія» на ці компанії й служіння чекає банкрутство або великий штраф.

Альянс захисту свободи має намір через суд домогтися скасування скандального закону, про що заявила старший юрист ADF Деніз Харл : «Новий закон штату Вірджинія змушує ці служіння й компанії відмовитись чи скорегувати свої переконання або сплатити штрафи, що прямо порушує Конституцію Вірджинії та інші закони штатів. Така ворожнеча уряду до віруючих людей не повинна мати місце у вільному суспільстві».

На перший погляд, черговий конфлікт довкола сумнівного регіонального закону. Однак в ньому ключовим є не стільки підняття проблеми прийняття/неприйняття ЛГБТ-повістки, скільки ідея згори нав’язати певні принципи і доктрини як обов’язкові. Особливо абсурдно це виглядає, коли запропоновані цінності є набором штучних норм, не підтверджених підтримкою більшості населення чи культурними традиціями регіону.

Державне регулювання цінностей людини, організації чи компанії — це не нормальний досвід у державі, що хоче називатися демократичною. Ліберали систематично декларували плюралізм та різноманіття думок, проте ліва повістка привела дискурс до зовсім не американських традицій.

Свобода віросповідання повинна гарантуватися у будь-якій демократичній правовій державі. Та вона має прояв не лише у праві відвідувати недільну службу, але й у можливості жити згідно з цими релігійними цінностями. Навчання, робота, відпочинок — свобода віросповідання має поширюватися на кожну сферу, а тому коли перед людиною стоїть вибір дотримуватися принципів своєї релігії чи закрити бізнес, то це і свідчить про порушення цієї свободи.