logo

Помер український мовознавець Іван Ющук

29 березня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

27 березня на 89 році життя помер відомий український мовознавець професор Іван Пилипович Ющук. Він вніс великий вклад в розвиток і популяризацію української мови; написав десятки підручників з української мови.

Іван Ющук — уродженець Волині, випускник Львівського університету імені Франка, де вивчав слов’янські мови. Перекладав сербських, хорватських, словенських письменників (зокрема Іво Андрича, Івана Цанкара, Стевана Сремаца та інших).

В радянські часи працював у Інституті літератури імені Т. Шевченка при АН УРСР та в Київському педагогічному інституті іноземних мов. Вже тоді багато досліджував історію Голодомору 1932-1933 років. Через свої погляди на національні питання був звільнений з інституту, але продовжив популяризувати українську мову й культуру.

В роки незалежності Іван Ющук став проректором Міжнародного інституту лінгвістики і права, займався науковими дослідженнями, які підтверджують існування витоків української мови ще в VI столітті. З липня 2011 року очолював Київське міське об’єднання товариства «Просвіта».

За свою багаторічну роботу Іван Ющук неодноразово був нагороджений: в 2014- му став лауреатом Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка, в 2016-му премії імені Дмитра Нитченка, а також лауреатом Всеукраїнської премії імені Бориса Грінченка.

Всі, хто вивчав українську мову, хоча б раз в житті тримали його підручники й посібники. Найвідоміші з них — «Практикум з правопису української мови» (в шести виданнях), а також «Українська мова. Навчальний посібник». Всього в його доробку чимало наукових праць з правопису, словників, праць з історії формування мови та ще різноманітної літератури для учнів і студентів.