logo
1 березня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

1 березня 1562 року відбулася масова різня французьких протестантів армією герцога Франсуа де Гіза в містечку Васі провінції Шампань.

Результатом цього нападу на беззбройних віруючих стало вбивство 63 гугенотів і ще більше ста поранених. Ця подія стала початком більш ніж тридцятирічних релігійних війн у Франції, перерваних Нантським едиктом 1598 році легалізувавшим співіснування гугенотів з католиками.

1 березня 1564 року Петро Мстиславець та Іван Федорович заснували в Московському князівстві першу друкарню і видали першу в Московії друковану книжку – “Апостол”.

Друкарі прагнули принести світло християнської науки до східного сусіда, але були змушені рятуватися втечею з Москви. Їх звинуватили в єресі, а друкарню спалили.

Після повернення у ВКЛ, друкарі заснували друкарню в Заблудові, де видали “Євангеліє учительне”. Пізніше Петро Мстиславець заснував друкарню Мамоничів у Вільні, де видав “Євангеліє” і “Псалтир”. А Іван Федоров перебрався в Острог, де під опікою князя Острозького надрукував в 1580 році «Новий Завіт» і «Псалтир», а на наступний рік – славнозвісну Острозьку Біблію.

Хоча обидва друкарі ймовірно були православними, але своєю діяльністю значно посприяли поширенню біблійної науки у ВКЛ.