logo

8 березня 1983 року Рональд Рейган назвав Радянський Союз «імперією зла»

8 березня 2024 р.

Цього дня 1983 року американський президент Рональд Рейган виступав перед Національною асоціацією євангелістів США назвав Радянський Союз «імперією зла». Цей вираз надовго прикріпився до СРСР і цілком справедливо втілював суть комунізму.

Промова про «імперію зла» була виголошена на тлі розпалу «Холодної війни» та введення радянських військ до Афганістану. Вона стала зразком послідовного антикомунізму та декларацією геополітичної сили США. Хоча історики звертають увагу на два слова із промови американського президента, однак вона варта значно глибшого і повнішого дослідження. 

Рональд Рейган виступав перед віруючими людьми і поміж традиційними жартами говорив про речі цивілізаційного масштабу. Коли світ перебував у напруженні, легковажна частина американського суспільства вимагала «мир» за будь-яку ціну та роззброєння, яке нібито сприятиме миру. Президент заперечував таку стратегію та апелював до здорового глузду та об’єктивного існування зла в цьому світі:

«В обговореннях пропозицій щодо заморожування ядерної зброї я закликаю остерігатися спокуси гордості – спокуси ... оголосити себе вище за все і вважати обидві сторони однаково винними, ігнорувати факти історії та агресивні пориви імперії зла, щоб просто назвати гонку озброєнь гігантським непорозумінням і тим самим усунути себе з боротьби між правильним і неправильним, добром і злом».

Рональд Рейган у цій історичній промові згадав слова одного з батьків-засновників Вільяма Пенна «Якщо нами не керуватиме Бог, то нами керуватимуть тирани». Він багаторазово посилається на боротьбу добра зі злом і очевидну моральну перевагу тієї сторони, яка покладається на Бога і Його волю.

Релігійний аспект президентської промови був очевидним і логічним, адже він виступав перед Національною асоціацією євангелістів. Президент згадав важливі аспекти американських дискусій довкола моральності та віри, що не випадково було пов’язано з антибіблійною культурою Радянського Союзу. Вісім разів він згадав у промові проблему абортів, засудив цю практику і чинне на той час рішення Верховного Суду, яким дітовбивство визнавалося легальним на території всіх штатів.

«До тих пір, поки не буде доведено, що ненароджена дитина не є живою істотою, її право на життя, свободу та прагнення до щастя має бути захищено… Можливо, ви пам’ятаєте, що коли почалися аборти на вимогу, багато хто, і я впевнений, що багато хто з вас, попереджали, що така практика призведе до зниження поваги до людського життя, що філософські передумови використовувалися для виправдання аборту на вимогу зрештою використовувався б для виправдання інших нападів на святість людського життя – дітовбивства чи вбивства з милосердя».

Рональд Рейган виявився абсолютно правим. Цінність людського життя девальвована: аборти стали буденністю для більшості західних країн, а легальність евтаназії розширюється з кожним роком. Російсько-українська війна викрила не лише послідовність Кремля (сучасна Росія цілком відповідає означенню «імперії зла»), але й досить цинічне ставлення міжнародної спільноти до віроломної агресії та повномасштабної війни. Сьогодні у 2024 році слова Рональда Рейгана про сторону добра і сторону зла актуальні як ніколи, тому було б дуже добре, щоб сучасні американці згадали ці мудрі слова та відкинули саму ідею умиротворення агресора.