До 500 тисяч угорців вийшли на антикомуністичний Марш Миру

29 жовтня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

З нагоди 65-річчя Угорської революції в Будапешті пройшов велелюдний антикомуністичний Марш Миру в пам’ять про звірства червоних та про криваві розправи над протестувальниками в 1956 році. За даними поліції, на вулиці вийшли до пів мільйона угорців. Це надзвичайно велика кількість людей для 9,7 мільйонної Угорщини.

Марш Миру проводиться восьмий раз і ще ніколи не збирав так багато людей, як цього року. Натовп був такий великий, що марш довелося розпочати на пів години раніше, оскільки на набережній і в місці збору біля пам’ятника революції 1956 року вже не вистачило місця для учасників маршу.

Багатотисячна хода розпочалася від Технічного університету до сцени, встановленої на розі вулиць Андраші та Байчи-Жілінського, де прем’єр-міністр Віктор Орбан виголосив урочисту промову. Він згадав звірства комуністів і іх сучасних послідовників. Угорський прем’єр-міністр пригадав події як 65-річної, так і 15-річної давнини. У 2006 році за соціалістичного уряду на річницю Угорської революції 1956 року поліція жорстоко побила учасників пам’ятних демонстрацій. «Вони били беззахисних жінок і людей похилого віку били гумовими кийками. На цьому місці, де ми зараз стоїмо, 15 років тому насилля, кров і сльози заполонили вулиці Пешта. Кажу повільно, щоб усі зрозуміли: ми їх ніколи не забудемо!» — заявив Орбан.

На марші також виступив відомий правозахисник та адвокат Ласла Чізмадія, який заявив: «Ми зібралися, перш за все, щоб пам’ятати, але також хочемо послати месседж, що ми не пробачемо терору Дюрчаня соціалістичний прем’єр-міністр та ідеології відкритого суспільства Сороса».

На Будапештський марш приїхали угорці з різних частин держави та навіть з інших країн. Учасники несли банери із гаслами «Ніколи знову!», «ЄС=СРСР» в контексті тиску на угорський суверенітет та національні прапори з вирізаною діркою в центрі (символ революції, коли угорці вирізали з прапора соціалістичний герб).

Ще 30 років тому перемога демократії в соціалістичних і комуністичних країнах була беззаперечним проявом свободи і народовладдя, але ті ж самі рухи сьогодні постійно піддаються критиці та звинуваченням, на зразок «авторитарного консерватизму» чи навіть «фашизму». Антикомунізм в сучасному «демократичному» світі дедалі частіше трактується як «нетерпимість, радикалізм, спротив свободі», однак саме з цим боролися учасники революції 1956 і 1989 років.

Сьогодні Угорщина є чи не найбільш антикомуністичною державою Європи. Поряд з нею Польща, держави Балтії, Чехія та деякі Балканські країни також демонструють хорошу пам’ять про «червоні» часи. Комунізм завдав непоправної шкоди Східній Європі і спротив лівим тут є органічним прагненням до свободи та національної гідності.

https://hvg.hu/itthon/20211005_Babakocsi_gyerekek_vonul_oktober23_Bekemenet