logo

Цінності українців: соціологічна група «Рейтинг» опублікувала резуьтати масштабного опитування

20 серпня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

В липні-серпні цього року соціологічна група «Рейтинг» провела масштабне дослідження світоглядів і життєвих цінностей українців, яке присвятила до 30-річчя незалежності. Було опитано понад 20 тисяч людей віком від 16 років із різних регіонів України (окрім окупованих територій). Результати опитування демонструють ставлення українців до своєї країни, зовнішньополітичних орієнтирів, цінності, електоральні вподобання і оцінку свого матеріального забезпечення.

Напередодні річниці незалежності опитані висловилися щодо оцінки самостійності України. Так, 80% підтримують незалежність, 15% – проти, а решта не визначилися. Дослідження показало розділення в оцінці своєї країни (37% відчувають сум і 34% – гордість).

Дещо розчаровують дані про оцінку респондентами Радянського Союзу. Лише 61% громадян схвалюють розпад імперії, а 32% (тобто кожен третій) – жалкують. Цікавими є дані оцінки впливу СРСР на розвиток України. Відносна більшість (52%) оцінюють його нейтрально, 23% – негативно і 18% – позитивно. Найбільше ностальгуючих за Радянським Союзом на Сході України, найменше – на Галичині.

За підсумками опитування зовнішньополітичних симпатій маємо наступні дані: більшість людей підтримує західний вектор розвитку України (64% схвалюють вступ у ЄС і 54% НАТО). Найбільше симпатиків західного вектора серед жителів західних регіонів України, а також молоді. Досить високою є частка респондентів, які підтримують рівновіддаленість від Росії та Європи (35%).

Цікавими є дані ставлення до нетрадиційних груп людей (ЛГБТ, чайлдфрі і ті, хто не вірить в Бога). Майже половина (47%) негативно оцінюють ЛГБТ, ще 44% – нейтрально. Негативне ставлення до чайлдфрі та невіруючих зазначили 42% і 28% відповідно. Якщо розглядати результати цього блоку через призму поколінь, то найбільш консервативними виявилися старші люди, а молодь (16-24 роки) ці групи оцінюють нейтрально (60-70% опитаних). Також серед всіх категорій найбільш толерантними виявилися молоді жінки. Отже, бачимо тенденцію зростання толерантності, що можна пояснити зменшенням рівня релігійності, популярністю різноманітності способів життя та впливом масової культури.

Соціологічне дослідження показало, що 60% українців вірять в Бога (ще 31% сумніваються чи просто вірять у вищу силу) і серед них частка негативного ставлення до зазначених вище трьох категорій є більшою. Люди, які не вірять в Бога зазначили найвищі показники схвалення нетрадиційних груп (в порівнянні з віруючими). Найбільше віруючих в західних регіонах України, а найменше – в Києві і на Сході України. Спостерігається певний розподіл частки вірян з статевою ознакою (так, частка жінок вища на 13%).

З повними результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням:

http://ratinggroup.ua/research/ukraine/pokolenie_nezavisimosti_cennosti_i_motivacii.html