1 жовтня 1888 року народився відомий баптистський пастор Лука (Лукаш) Декуть-Малей

1 жовтня 1888 року народився відомий баптистський пастор Лука (Лукаш) Декуть-Малей, який через свою жертовну місіонерську діяльність став родоначальником кількох десятків баптистських церков на білоруському і українському Поліссі, створивши у 1920-х роках найбільшу у Східній Європі євангельську церкву.

Лука народився у Слонімі у сім’ї вчителя. Закінчив учительську семінарію. Під час перебування в російській армії у Білостоці повірив у Бога і прийняв хрещення від баптистського пастора на річці Супрасль у новорічну ніч з 31 грудня 1911 року на 1 січня 1912 року.

У 1913 році Декуть-Малей стає слухачем перших біблійних курсів, організованих Іваном Прохановим у Санкт-Петербурзі. Повернувшись додому, під час Першої світової війни, він стає активним служителем у Гродно, так що деякі називають його «гродненським єпископом баптистів». Під час визволення народів, поневолених Російською імперією, Лукаш стає одним з активістів білоруського національного відродження, організовуючи білоруські школи на Гродненщині.

Після арешту польською владою Лука Декуть-Малей перебирається у Брест, де у зруйнованому війною місті засновує першу баптистську церкву, яка незабаром стане найбільшою євангельською церквою східноєвропейського регіону. Під час чисельних подорожей навколо Бресту Декуть-Малей засновує десятки баптистських церков, стає одним з лідерів Союзу баптистів Польщі.

Усвідомлюючи потребу білорусів у Слові Божому на рідній мові, Лукаш Декуть-Малуй робить переклад Євангелій на білоруську мову, які починають виходити окремими книгами з 1926 року, а у 1931 році з’являться «Новий Завіт і Псалми» білоруською мовою, перекладені пастором Декуть-Малеєм і його дружиною Серафимою, відредаговані відомим родоначальником білоруського руху Антоном Луцкевичем. Видання фінансувалося Британським міжнародним біблійним товариством. Про попит на цю книгу свідчить той факт, що вона перевидавалася чотири рази.

Коли прийшли більшовики, пастор Декуть-Малей був заарештований і засуджений до смертної кари, яку чекісти не змогли привести у виконання через початок німецької окупації. Сім’я пастора після арешту опинилася у засланні. Після війни Декуть-Малей продовжував своє служіння у Білостоці та Гданську, де на його честь названа одна з вулиць.

Плодом служіння пастора Декуть-Малея стало перетворення білоруського Полісся у євангельський регіон, а започатковані ним церкви несуть своє служіння і сьогодні, проголошуючи правду Святого Письма сьогоднішньому поколінню білорусів.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required