Сьогодні, у рамках проекту #календарРеформації, розповімо не про дату, а про історичне місто, у якому 500 років тому відбулася подія, яку вважають початком Реформації, коли монах Мартін Лютер оприлюднив свої «95 тез проти індульгенцій». І відбулося це у місті Віттенберг.

Нині цей населений пункт називається Лютерштадт-Віттенберг (або місто Лютера Віттенберг). Розташоване воно на річці Ельбі і зберегло чималу історичну спадщину. Тема Реформації та Лютера є чи не найцентральнішою ідеєю старого міста.

Серед пам’яток у першу чергу слід виділити Замкову церкву (Шлосскірхе), до дверей якої, як прийнято вважати, Мартін Лютер прибив свої «95 тез». Така практика була достатньо поширеною на той час, адже двері церкви часто використовувалися для поширення оголошень. На жаль, ті самі двері не збереглися, адже згоріли під час пожежі у 1760 році. Та й сама церква неодноразово піддавалася руйнації, але її змогли реставрувати майже в точній відповідності до оригіналу завдяки чесельним зображенням цієї споруди. Зараз замість спалених історичних дерев’яних дверей тут встановлені бронзові двері, які виконують функцію лише пам’ятки, адже через них не можна пройти (вони закриті огорожею), а також на них написані «95 тез» Лютера. У самій церкві розміщені місця поховання Мартіна Лютера та Філіпа Меланхтона, близького соратника Лютера у справі Реформації.

Ще одним з багатьох цікавих місць у Віттенберзі є дуб Лютера – дерево посаджене на тому місці, де Лютер у 1520 році спалив папську буллу, яка відлучала його від церкви. Зараз це окраїна старого Віттенберга.

Дім Лютера

Не можна оминути увагою і Віттенберзький університет, у якому викладали Лютер та Меланхтон. Свого часу саме тут зароджувалися ідеї Реформації, повертаючи людей до принципів верховенства Писання, спасіння по вірі та інших.

Дуже цікавим музеєм часів Реформації є будинок Лютера. Колись тут був монастир августинців, але з приходом Реформації одну його частину віддали під гуртожиток для студентів, а іншу – для сім’ї Лютера. Тут збереглося чимало пам’яток, які можуть розповісти про ті часи: книги, меблі, одяг та інше.

Тож Віттернберг вартий того, щоб його відвідати, тим більше, що цей допис не може вмістити усього переліку та деталей цікавої історії міста, у якому свою реформаторську діяльність розпочав звичайний монах, який під впливом Божого Слова зміг змінити світ.

Фото з відкритих джерел

P.S. Щоб більше дізнатися про видатних реформаторів, їх досягнення та погляди, радимо завітати на сторінку спец-проекту R500 на сайті «Християни для України»: https://archive.c4u.org.ua/project/r-500/

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required