logo

Без НАТО, але з «Північним потоком» і ЛГБТ: про що домовилися президенти

2 вересня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

1 вересня Президент України Володимир Зеленський зустрівся з господарем Білого дому Джозефом Байденом. Ці перемовини важко назвати вітчизняним успіхом, а скоріше обміном деклараціями і зацікавленістю Сполучених Штатів в українських внутрішніх реформах, що бачимо у спільній заяві очільників держав.

В опублікованому на сайті Президента України документі дуже багато декларативних заяв в дусі риторики часів Обами. Сполучені Штати оголошують намір працювати над тим, щоб притягнути Росію до відповідальності за її агресію. Однак що стосується реальних кроків в протидії цій агресії на Донбасі, бачимо багато дотичних обіцянок без зміни мінського формату чи рішучих політичних кроків для відновлення територіальної цілісності України.

На перемовинах про реальні перспективи вступу України до НАТО не йшлося. Зараз ніхто навіть не говорить про статус України як повноцінного союзника, а військова допомога полягає лише у виділенні 60 мільйонів доларів на закупівлю чергової партії «Джавелінів»в самих Сполучених Штатів (для порівняння, на реформи в сфері управління, «демократії і прав людини» США готові виділити в 7 разів більше — понад 463 мільйони).

З-поміж інших пунктів спільної заяви, бачимо як президенти приділяють особливу увагу побудові привілейованого становища для меншин:

«За підтримки США, Україна продовжуватиме зміцнювати повагу до прав людини, громадянських та основних свобод, відповідно до міжнародних стандартів та зобов’язань, а також боротися з расизмом, ксенофобією, антисемітизмом та дискримінацією проти спільноти ЛГБТКІ+. Україна планує посилити відповідальність за насильство проти будь-якої особи незалежно від статі, раси, етнічної приналежності, релігії, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів, у тому числі через законодавство».

По-перше, риторика глав держав вирізняється рішучістю (а, враховуючи пріоритетність інтересів меншин в американській політиці, можна чекати реальних наслідків). Пункт про «права людини» є не останнім в переліку домовленостей. Враховуючи відсутність реальних дій у військовій сфері та провали в боротьбі з корупцією, цілком можливий сценарій пріоритетної реалізації саме цього пункту.

По-друге, варто пам’ятати, що ми маємо справу із демократами Сполучених Штатів, а саме вони є основними бенефіціарами зростання впливу лівих. Американські наративи про ксенофобію, расизм і дискримінацію суттєво відрізняються від класичних. Активність Black Lives Matter, гей-паради і переслідування противників ЛГБТ є звичною справою для штатів, які контролюються демократами. Тепер цей порядок денний може стати частиною й українських реалій.

По-третє, реалізація запланованих Зеленським та Байденом законодавчих змін для реалізації плану «зміцнення поваги до прав людини» вже має основу у вигляді законопроекту №5488, яким передбачається переслідування українців за «дискримінацію ЛГБТ» (а це поняття включає будь-яку критику нормалізації гомосексуалізму).

І на завершення про «Північний потік-2»: Сполучені Штати декларують спротив побудові газопроводу, який є «загрозою європейській енергетичній безпеці»… і одночасно своїми діями сприяють його побудові (що ми побачили наприкінці травня). США не здійснюють жодних кроків для перешкоджання російському шантажеві, натомість лише декларують намір продовжувати застосування передбачених законодавством заходів та енергетичної дипломатії.