Асканія-Нова: степ, який належить тваринам

Серед українських заповідників є один, який увійшов в 7 природних чудес України, та потрапив до списку 77 природних чудес світу — це заповідник Асканія-Нова.

Заповідник багатий не тільки на видове розмаїття рослин та тварин, але й історію. В 1898 році власник тієї землі герцог Фрідріх Фердинанд вирішив від’єднати частину території від сільськогосподарських угідь і створити там територію, де панувала би природа.

В книзі Л. Гайса про Асканію, він цитує Фрідріха: «В Асканії повинен бути створений найбільший зоопарк світу, рай для тварин у велетенському заповіднику. Кожна рослина стане жити, як призначено природою. І тварини, які тут будуть жити, не повинні відчувати ніякого страху при кроках людини, яка до них наближається. Спокійно і безтурботно вони повинні будувати свої гнізда і нори, вирощувати своїх дитинчат, і, нарешті, помирати в густій хащі… Степ повинен належати тваринам».

Одним з найвірніших працівників заповіднику був молодий Клим Сіянко. Потрапив він туди наймитом, але через любов до природи та хист до розведення тварин, він швидко став товаришем Фрідріха. Той довіряв йому свої плани по розширення Асканії та заселенням її новими видами тварин. З часом Клим став заступником завідувача Асканії та це неабияк вплинуло на успіх заповіднику. До прикладу, саме юнаку вдалось створити такі умови для страусів, що ті відчули себе в захисті та почали відкладати яйця.

Асканія-Нова, джерело: galleryua.com

В 1917 році, у зв’язку з революцією, Фрідріх назавжди покинув ті землі. Більшовицька влада одразу поставила в Асканії свою владу, проте ставленики не мали хисту до утримання заповідника в хорошому стані. Клим та інші працівники, які лишились в Асканії, часто ризикуючи життям піклувались про тварин та рослини. Саме завдяки їм, регулярні чистки більшовиків «залишків імперіалізму», оминули маєток, зоопарк та парк на території Асканії. Проте в 1930 році їх помітили й пригадали роботу на герцога. Клима вигнали в сусіднє село, а через 3 роки звинуватили в тому, що він був «членом монархічного союзу» та учасником організації Асканія-Нова, яка ставить за ціль скинення радянської влади. Працівників Клима, які годували коней, доглядали за фазанами та іншими тваринами, описали як повстанський осередок. Отримавши 3 роки умовно, Клим і його співробітники були випущені на волю.

Після схоплення Клима та інших, заповідник втратив розкіш, яку мав за часи їх роботи. Проте в 1983 році Асканія-Нова стане біосферним заповідником, а в 1984 році буде включена до Міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Прийде нова влада, і краса природи Асканії забуяє знову. Але Клим вже цього не побачить.

Від початку світу Господь велів людині турбуватись про землю, де вона живе: «Тож сказав Бог: Сотворімо людину на наш образ і на нашу подобу, і нехай вона панує над рибою морською, над птаством небесним, над скотиною, над усіма дикими звірями й над усіма плазунами, що повзають на землі». А в Числах 35:34 велів не оскверняти землю! Тому для християнина, збереження природи там, де він є, важливе ще з часів початку світу.

Асканія-Нова, джерело: armyfm.com.ua

Цікаві факти:
– В заповіднику живуть зебри та антилопи, бізони та буйволи, олені та дикі коні.
– Там є багато видів рослин, зниклих за останні роки на степах Євразії: ковила – українська, Лессинга, волосиста, тюльпани скіфський і Шренка, белльовалія сармат, лук Регеля, волошка Талієва, та інші.
– Зі ссавців в степу постійно мешкають борсук, лисиця, вовк, заєць-русак, безліч представників ряду гризунів.
– Це єдиний зоопарк світу, який утримує степову антилопу сайгака.
– В заповіднику розводили коней Пржевальського, і у 1992 році, після довгої відсутності в дикій природі, вид успішно був повернений з Асканії-Нова і Голландії в резерват Хустан-Нуру поблизу Улан-Батора.

Відвідування:
Попри карантин, Асканія відкрита для відвідувань. Туристи зможуть відвідати зоологічний та дендрологічний парк без супроводу екскурсовода.

Більше про відвідування:
http://askania-nova-zapovidnik.gov.ua/

Дарина Ребро

Джерела:
https://7chudes.in.ua/pro-proekt/
https://discoverkherson.com.ua/askania-nova

 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required