logo

952 людини в Білорусі визнані в’язнями совісті

24 грудня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Майже тисяча людей в Білорусі отримали реальні терміни ув’язнення та визнані політичними в’язнями. Опозиційна діяльність (активна політична чи будь-яке висловлення незгоди з діями влади) стала реальним фактором кримінального переслідування тисяч людей, частина з яких вже перебуває за ґратами. Все це вказує на той факт, що наш північний сусід невпинно перетворюється на тоталітарну диктатуру з масовими репресіями і реальними термінами ув’язнення за незгоду з діями уряду. Сотні судових процесів більше схожі на фарс і формальність, ніж на реальне правосуддя.

Серед в’язнів совісті чимало християн, засуджених на тривалі терміни. Вже понад півтора року білоруський режим утримує в неволі Павла Северинця, якого в травні засудили до 7 років за ґратами. 4 роки колонії — такий вирок виніс Мінський суд для католички і матері 5 дітей Ольги Золотарь. Жінку звинувачують в «активній протестній діяльності» та навіть «створенні екстремістського угруповання» (вона була адміністратором дворового чату в Telegram).

17 грудня оголошено вирок журналісту та активісту-п’ятидесятнику Едуарду Пальчису, якого засуджено на 13 (!) років колонії за нібито заклики до «заподіяння шкоди національній безпеці Білорусі». Він став відомий в Білорусі як ініціатор кампанії відзначення 100-річчя Білоруської Народної Республіки, а після торішніх протестів був затриманий як адміністратор кількох Telegram-каналів.

Після опозиційних протестів 2020 року білоруська влада пішла на віроломний крок «зачистки» опозиційного поля та розгорнула репресивну кампанію проти тисяч людей. Зазначені вище політв’язні — лише частина загальної кількості. Білоруський режим не цурається застосовувати найжорсткіші покарання щодо блогерів, авторів телеграм-каналів,

Висловлення критичної думки щодо Лукашенка та дій режиму стає причиною винесення вироків із термінами ув’язнення, рівними (чи навіть більшими), ніж покарання за тяжкі кримінальні злочини. Наприклад, опозиційного блогера Сергія Тихановського засудили до 18 років позбавлення волі у колонії посиленого режиму. Ще низка журналістів та медіаконсультантів отримали від 14 до 16 років за ґратами.

Було б дуже оптимістично сподіватися, що така жорсткість народжена із агонії нелегітимної влади. Попри невизнані більшістю країн вибори та участь сотень тисяч білорусів у акціях протесту, Лукашенко і його прибічники не поспішають відмовлятися від влади. Наразі спостерігається активна співпраця Мінська і Москви з формуванням військового (вочевидь і політичного) симбіозу РФ і РБ. Це найгірший сценарій як для білоруського, так і для українського народу

В ці святкові дні закликаємо вас згадати в молитві незаконно засуджених білорусів, адже наші брати і сестри потребують, найперше, молитовної підтримки.