logo

8 квітня 1990 в Україні почав діяти фонд «Відродження»

8 квітня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

8 квітня 1990 року засновано український філіал Міжнародного фонду «Відродження», який очолює мільярдер Джордж Сорос. Фонд є українським представництвом мережі Фундацій Відкритого Суспільства, що діє в 130 державах світу. Вже понад два десятиліття ця організація здійснює помітний вплив на суспільство та органи влади.

Мета організації полягає в поширенні цінностей так званого «відкритого суспільства». Автором цієї концепції є британсько-австрійський філософ Карл Поппер, а суть полягає в максимальному плюралізмі та захисті «вразливих» груп. Найбільшим популяризатором даної ідеї сьогодні є фінансист і мільярдер Джордж Сорос.

Принцип відкритого суспільства досить позитивно виглядає в теорії (демократія, толерантність, взаємодопомога та включення в життя громади кожного її члена), але на практиці це абсолютно ворожа для традиційних християнських цінностей концепція. Теорія відкритого суспільства — це утопічна неоліберальна альтернатива класичному лібералізму. Вона ніби й включає завдання розвитку демократії, приватної ініціативи, прозорості й побудови громадянського суспільства, проте сенс цих понять дуже далеко відійшов від справжніх західних цінностей. Особливий акцент на меншинах, просування гендерної теорії та сприйняття демократії в розрізі мультикультуралізму спотворює уявлення українців про європейські цінності. Тому замість християнських цінностей і капіталізму ми отримуємо ліву риторику про «вразливі групи» меншин.

Один з перших проектів, що реалізував фонд, — це заснування Центру сучасного мистецтва при Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (а мистецтво є одним з найдієвіших способів поширення цінностей). Також за сприяння фонду ще в 1990-і з’являються перші в незалежній Україні феміністичні ініціативи. Тоді ж фінансуються і видання перекладів іноземних авторів, цінності яких збігаються з принципами відкритого суспільства.

Зараз основна діяльність організації здійснюється через виділення грантів на різноманітні проекти, які відповідають цілям фонду. Виконують поставлені завдання здебільшого громадські неурядові та волонтерські організації, яких залучено до програм дев’яти напрямків: «Громадське здоров’я», «Соціальний капітал», «Демократична практика», «Європейська програма», «Права людини і правосуддя», «Ромська програма», «Ініціатива з розвитку аналітичних центрів», «Ініціатива з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU)», Проект «Київський діалог».

Поряд з буцімто нейтральними програмами в сфері охорони здоров’я фонд «Відродження» фінансує дії, направлені на лібералізацію наркополітики в Україні (пом’якшення покарання за зберігання наркотиків). Також фонд підтримує інформаційні кампанії, спрямовані на зміну законодавства України щодо декриміналізації проституції шляхом «формування суспільної думки та створення умов для формування «політичної волі» для проведення реформи законодавства».

Фонд «Відродження» є одним з найвпливовіших донорів ЛГБТ-руху в Україні. Він фінансує низку українських організацій (Київпрайд, ГО «Точка опори», Наш світ тощо) та суттєво підтримує їх інформаційно. Лише за останні роки на фінансування проектів у рамках кінофестивалю «Молодість» (створення фільмів на гендерну тематику) виділено понад 400 тисяч гривень, на інформаційну підтримку просування «прав ЛГБТ» — понад 1400000 гривень, а на діяльність найбільшої в Україні ЛГБТ-організації Київпрайд — майже 2 мільйони.

За понад 20 років діяльності фонд «Відродження» впливав на культуру, політику й українські медіа; разом з іншими подібними організаціями формував таке інформаційне підґрунтя, на якому зростатимуть ліволіберальні цінності.