logo

7 січня 367 року святий Афанасій написав перелік канонічних книг

7 січня 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Christianitytoday.com.

7 січня 367 року святий Афанасій, єпископ Олександрійський, написав листа, у якому перерахував книги, які мали вважатися канонічними. Пізніше ці книги сформуються у те, що сьогодні ми називаємо Новим Заповітом.

Особливістю життя та служіння святого Афанасія було те, що він значний час перебував у вигнанні (5 разів), незважаючи на значну роль у житті Церкви. Справа у тому, що він був відданим прихильником вчення про Трійцю і не поступався своїм опонентам, які заперечували божественну природу Христа (їхнє вчення носило назву аріанство), проте мали на той час впливові позиції. Таким чином, супротивники Афанасія домагалися його вигнання, аби нейтралізувати його діяльність, проте Афанасій постійно повертався та продовжував відстоювати свої позиції.

Коли йому було 70 років, святий Афанасій повернувся на батьківщину вже останній раз. Через рік після цього, у 367 році, він пише мабуть найважливіший за всі 77 років свого життя документ. Це був його щорічний передпасхальний лист до церкви, в якому містився перелік християнських книг, які, на його думку, були натхненні Богом. Християни довгий час обговорювали, які книги повинні скласти Новий Заповіт, але список Афанасія з 27 творів означав, що вперше керівник церкви визначив ті самі книги, які сьогодні християни називають Новим Завітом. Він писав: «Оскільки дехто взялися складати для себе перелік так званих апокрифічних книг і переплели їх з натхненним Богом Писанням, … мені здалося добре … упорядкувати книги, які включені в канон і дійшли до нас з достовірністю, що вони є божественними».

Люди визнали істинність того, що написав великий єпископ. Проте варто зазначити, що книги Біблії є Божим Словом, не тому що так сказав святий Афанасій; вони знаходяться в Біблії, тому що майже всі в церкві визнали їх як послані Богом. Афанасій лише висловив переконання та практику більшості християн Римської імперії.