6 січня 1610 року – помер Андрій Волян, один з лідерів кальвіністів в Великому Князістві Литовському.

6 січня 1610 в своєму маєтку Біютішкі помер Андрій Волян, один з лідерів кальвіністів в Великому Князістві Литовському.

Народився Андрій Волян в 1530 році в Литвинській Новогрудці (або польській Познані). Випускник Франкфуртського і Каралявецького університетів. В останньому насамперед через ректора Георга Сабінуса (зятя Філіпа Меланхтона) познайомився з протестантськими ідеями і став переконаним кальвіністом.

Після повернення на Батьківщину стає секретарем Миколи Радзивіла Чорного, а потім секретарем трьох королів Речі Посполитої (Сигізмунда Августа, Стефана Баторія та Сигізмунда Вази). Він є автором натсупних праць: “Про цивільну, або політичної волі” (1572), “П’ять книг проти Скарги” (1582), “Звернення до жителів Королівства Польського” (1585), “Про щасливе життя або найвищі людські цінності” (1596), “Про державного мужа і його особисті переваги”(1608) і ще декількох десятків книг.

Його твори, написані на красивій латині, широко читалися по всій Європі. Маючи прекрасну юридичну освіту і гострий розум, Волян стає в кінці XVI ст. одним з головних захисників кальвінізму як від нападок контрреформаторів, так і в полеміці з антитринітаріями і сациніянами. Був прозваний “батьком литовських кальвіністів” і “архиміністром”.

Волян вважав, що “закон є моральне правило, яке диктується здоровим глуздом і схвалюється божественними заповідями”. Був видатним захисником громадянських свобод, виступав за обмеження влади короля і його виборність. Малював в своїх творах ідеальний образ монарха. Вважав, що свобода є цінним даром і повинна використовуватися для “загального блага” (publicum bonum). У той же час, Воляна застерігав своїх співвітчизників від зловживання свободою, позаяк “необмежена свобода може перетворитися на свою протилежність, тобто – в рабство”.

Ідеї Воляна вплинули на останню редакцію Статуту ВКЛ 1588, зробивши його більш відповідним Божому Законові. За свій великий ідейний вклад вважається одним з найбільш видатних мислителів ВКЛ кінця XVI – початку XVII століть.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In