logo
5 лютого 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wikipedia.org.

5 лютого 1851 року помер священик-конгрегаціоналіст Джон Пай-Сміт, відомий як борець за скасування рабства і як вчений-геолог з працями, у яких він намагався примирити між собою геологічні погляди на походження Землі і вчення Біблії.

Джон народився в англійському Шеффілді, графство Йорк, в родині продавця книг, що створило відмінну можливість з дитинства мати велику бібліотеку для читання. Тому гарну освіту він отримав практично самостійно. Її рівень був настільки високим, що в подальшому він стає першим відомим в історії членом Королівського наукового товариства, який походив з родини нонконформістів або дисентерів. Так в той час називали протестантських віруючих різних спільнот (пуритан, квакерів, конгрегаціоналістів, методистів), які заперечували верховенство офіційної англіканської церкви і Акти про єдність 1559 і 1662 років.

Він також став членом геологічного товариства якраз в той момент, коли відбувалися наукові суперечки про походження Землі і відповідність наукових теорій біблійним вченням. Джон став одним з тих, хто прагнув примирити перше з другим.

На Різдво 1807 року Пай-Сміт був серед засновників школи для дітей нонконформістів – Mill Hill School. Крім того протягом 45 років він був тьютором в Академії нонконформістів, відомої як Homerton College. Будучи активістом руху за скасування рабства, він взяв на себе відповідальність за редагування провідної аболіціоністської газети на півночі Англії – «Sheffield Iris». Це був мужній крок, оскільки попередній редактор Джеймс Монтгомері, друг Пай-Сміта, опинився під арештом за свою видавничу діяльність.

Саме Джон Пай-Сміт в найвідповідальніший момент 1830-х років очолив Раду конгрегаціоналістських священиків, яка звернулася до всіх конгрегаціоналістських громад із закликом писати петиції в парламент, який був змушений прийняти Акт про заборону рабства в 1833 році.

На 75 році, після майже сорокарічного священицького служіння в церкві в Четемі, життя Джона перервалося, але спадщина його життя важлива для кожного, хто отримав особисту свободу, як фізичну так і духовну.