logo

31 травня – день боротьби з тютюнопалінням

31 травня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Сьогодні, 31 травня, світ відзначає День боротьби з тютюнопалінням. Щороку в останній весняний день проводиться чимало інформаційних кампаній, націлених на інформування населення про ризики паління і популяризацію здорового способу життя.

Тютюнопаління є однією з найпоширеніших поганих звичок, що призводить до залежності та є причиною низки хвороб. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, паління сприяє розвитку майже половини всіх серцево-судинних захворювань (що є причиною №1 всіх смертей у світі), раку легень та інших онкологічних захворювань. Хоча більшість прикладів негативного впливу тютюну є результатом накопичувального ефекту від системного вживання, однак варто пам’ятати, що це системне вживання, зазвичай, пов1язане із залежністю, якої дуже непросто позбутися.

Для зменшення кількості курців у різних країнах проводиться відповідна політика обмеження споживання тютюну. Десь це збільшення податку та державні інформаційні кампанії про шкідливість паління, а в деяких країнах уряди пішли значно далі, встановивши обмеження, що точно зменшать кількість курців.

Наприклад, Австралія запровадила використання так званої «простої» упаковки (всі тютюнові вироби продаються тільки в упаковці оливкового кольору 70-90% площі якої займає графічне попередження про шкоду тютюну (найчастіше, зображення вражених легень чи інших органів). Також для захисту громадського здоров’я зараз розробляється законопроект, яким буде заборонено продаж тютюну всім, хто народився після 2001 року (це зроблено для того, що ціле покоління не мало легальної можливості стати залежними від тютюну). Цілеспрямована політика Австралії вже має позитивні результати: за останні 15 років кількість курців зменшилася вдвічі (з 30% до 15%).

На жаль, в Україні маємо недостатні заходи обмеження тютюнопаління. Найперше, це стосується ціни тютюнових виробів, яка, попри кілька етапів підвищення, залишається надзвичайно низькою, у порівнянні з іншими країнами (що, в свою чергу, стало причиною контрабанди сигарет у Європу). Також в Україні наявне потужне тютюнове лобі, яке у 2012 році навіть вплинуло на торговельний позов проти Австралії щодо запровадження нею «простої» упаковки (так, в цій суперечці Україна разом з Домініканською Республікою та Гондурасом представляла інтереси тютюнових компаній).

З 2006 року в Україні заборонена реклама тютюнових виробів, а з 2012 паління в громадських місцях. Однак за порушення цих норм передбачено не надто серйозна відповідальність (наприклад, за куріння в громадських місцях від 51 до 340 гривень) та й відсутність необхідної правової традиції та народної культури сприяє уникненню покарання.

Попри всебічні кампанії, націлені на зменшення курців, проблему нікотинової залежності подолати не вдається. Не останню роль в цьому відіграють тютюнові компанії, які пристосовуються до обмежень та представляють все нові й нові пропозиції на ринку, які нібито є менш шкідливими. Їх цільовою аудиторією стають не лише дорослі, але й діти та підлітки, які в майбутньому можуть поповнити ряди затятих курців. А все ще популярна культура бунтарства і перейдених кордонів тільки сприяє тому, що неповнолітні ставляться до батьківських і державних заборон часто з байдужістю чи навіть агресією.