logo

30 січня 1648 року підписаний Мюнстерський мир

30 січня 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wikipedia.org.

30 січня 1648 року підписаний Мюнстерський мир. Цей договір був укладений між Іспанією та Нідерландами та ознаменовував закінчення восьмидесятирічної війни за незалежність останніх. Також цей мир був частиною Вестфальського мирного договору 1648 року, який поклав край тридцятирічній війні у Європі між католиками та протестантами.

За результатами Мюнстерського миру Сполучені Нідерланди були визнані Іспанською короною у якості незалежної країни. Нідерландське повстання, у якому приймали участь Сім Нідерландських Провінцій, розпочалося ще у 1566 році і було направлене проти Іспанської імперії Габсбургів. Хоча Іспанія спочатку вдало придушувала повстання, у 1572 році після перемоги у Брілле голландці здобули перевагу у протистоянні.

Північна частина Нідерландів була здебільшого протестантською і вже була де факто незалежною і почала стрімкий економічний розвиток, у той час як південь залишався католицьким і під владою Іспанської корони. 8 листопада 1576 року укладено Гентське умиротворення між католицькими і протестантськими провінціями Нідерландів. У ньому сторони домовилися про примирення за умови збереження католицизму на півдні, а протестантизму на півночі країни для спільної боротьби з іспанськими найманцями. Договір скасовував антипротестантські закони і розпорядження, введені останнім іспанським главою провінцій герцогом Альбою. Гентське умиротворення стало прикладом того, як між собою можуть домовлятися різні сили і різні конфесії заради захисту свого народу і своєї національної незалежності.

Що ж до остаточних результатів восьмидесятирічної війни, то переговори між сторонами конфлікту почалися в 1641 році в містах Мюнстер та Оснабрюк, в сучасній Німеччині. 30 січня 1648 р. сторони досягли угоди, а до Гааги та Мадрида було направлено текст на підписання. 15 травня того ж року був укладений мир. Так Нідерланди стали незалежною державою, а також паралельно з тим в Європі закінчилися релігійні війни, було закладено нову міжнародну систему, яка базувалася на принципі національного суверенітету, в тому числі закріплювала право держав на вибір віросповідання (чия держава – того й віра).

Коротко про Вестфальський мир можна прочитати тут: https://c4u.org.ua/calendar_24oct_1/