logo

30 листопада 1846 року місіонер Джон Геді відплив на місію

30 листопада 2018 р. \ оновлено 22 лютого

30 листопада 1846 року шотландсько-канадський місіонер Джон Геді, його дружина Шарлотта Макдональд та їхні діти відпливли на місію на острови архіпелагу Нові Гебриди неподалік від Австралії в Тихому океані.

Джон Геді народився в Шотландії в сім’ї годинникового майстра. Їхня сім’я були зразковими віруючими пресвітеріанської церкви. У 1816 році всією сім’єю вони переїхали до Канади, де Джон закінчив Академію Піктоу і почав вивчати теологію. Його здоров’я почало погіршуватися, але він пообіцяв Господу присвятити себе місіонерській роботі, якщо буде зцілений.

Джон почав співпрацювати з Лондонським місіонерським товариством. У 1838 році він був обраний пастором церкви в Кавендіші на канадському острові Принца Едварда, а в 1846 році відправляється на місію на Нові Гебриди. Там йому випало нести місіонерське служіння протягом двадцяти років.

Пропливши 20 тис. миль, вони прибули на місце майже через рік в жовтні 1847 року. Місцевим наставником Джона став Томас Булен, місіонер Лондонського місіонерського товариства, який навчив його звичаями місцевого населення, їхній мові та способу життя, а також як убезпечити себе від хвороб. Наступного року Томас сам захворів і помер у віці 32 років.

У 1848 році місіонери були висаджені на острові Анейтіум архіпелагу Нові Гебриди. Там до цього існувала французька католицька місія, але вона прийшла в занепад через непорозуміння священиків. Геді привіз із собою друкарський верстат, на якому спочатку друкувалися гімни для співу, а пізніше друкувалася література для місцевої невеличкої школи, заснованої місіонерами. Живучи серед автохтонів, які практикували канібалізм, дітовбивство і вбивали вдів після смерті чоловіка, місіонери щодня наражалися на небезпеку.

Справи пішли краще, коли на острів прибув ще один місіонер з Шотландії Джон Інгліс, який протягом року зумів заснувати вісім шкіл з 550 учнями на півночі острова. До 1854 року місіонери домоглися припинення обряду спалення вдів. Геді почав переклад Біблії на місцеву мову Анейтіуму, але на кожному острові користувалися своєю мовою. У 1860 році на Анейтіумі була споруджена перша церковна будівля, проте землетрус зруйнував її через п’ятдесят років.

Служіння Геді хоч і було нелегким, але мало плід. На пам’ятній дошці про нього написано, що «коли він прибув на острів, то був єдиним християнином, а коли залишав його після 24 років служіння, то на острові не залишилося жодного язичника».