30 липня 1863 року народився Генрі Форд

 Майбутній винахідник народився в багатодітній сім’ї фермерів-переселенців, які емігрували в США з Ірландії. Однак фермерська  справа ніколи його не цікавила, на відміну від інженерії та машинобудування, хист до якого проявився у Генрі ще в дитинстві.

Цього дня далекого 1863 року народився Генрі Форд – один з найвідоміших винахідників і бізнесменів США. Його історичний внесок у розвиток машинобудування важко переоцінити, адже саме з його ім’ям пов’язаний перехід автомобілебудування на етап масового виробництва.

Свій перший автомобіль він зібрав у 1893 році, хоча цей пристрій важко назвати «автомобілем» в сучасному розумінні цього слова. Цей прототип являв собою скоріше візок з мотором, який був справжньою дивиною для людей ХІХ століття. Кілька років Генрі Форд був співвласником «Детройтської автомобільної компанії», однак покинув її та створив свою власну Ford Motor Company, якій довелося конкурувати із монополістами машинобудівної галузі та навіть протягом 8 років відстоювати право на випуск автомобілів у суді. Найбільшою проблемою для його конкурентів став випуск доступних автомобілів, ціна яких не перевищувала 1000 доларів, що було справжнім проривом на той час.

 У своїй компанії Форд випробував чимало експериментальних форм виробництва та організації робочого процесу. Одним із найбільш вдалих нововведень стало зародження конвеєрного виробництва та масового машинобудування, перетворивши автомобіль із предмета розкоші на транспортний засіб для пересічної людини. Це був революційний і, безперечно, новаторський крок, який вивів машинобудування на новий рівень та в цілому пришвидшив технічний прогрес.

Водночас Генрі Форд був людиною доволі консервативною в питаннях соціальних засад. Він вважав, що робота на заводі – це зовсім не потрібне для жінок заняття, адже вони мають приділяти більше часу сім’ї, а тому Форд відмовляв у прийнятті на роботу одруженим жінкам. Також він був категоричним противником соціалізму та зі скептицизмом ставився до різних робітничих рухів та навіть профспілок, які, на думку винахідника, приносили робітникам більше шкоди, ніж користі.

Проте не лише випуск доступних автомобілів зробив відомою компанію Форда, але і його ставлення до організації виробництва. Свій досвід і принципи управління корпорацією Генрі Форд виклав у книгах, які стали бестселерами і сьогодні користуються шаленою популярністю. В них представлено не лише практичні поради та автобіографічні замітки, але й роздуми на тему осучаснення капіталізму. Форд окреслив деякі принципи вдалого управління компанією: головна мета капіталу – не добути якомога більше грошей, а домогтися того, щоб гроші вели до поліпшення життя; той, хто зможе дати споживачеві кращу якість за нижчими цінами, неодмінно стане на чолі індустрії; підприємство, яке погано платить, завжди нестійке; у дрібному підприємстві людина живе в атмосфері конкуренції, а в великому підприємстві – в атмосфері співпраці; підвищення заробітної плати виходить шляхом збільшення виробництва, а збільшити виробництво можливо тільки шляхом зниження цін.

Однак в біографії Генрі Форда є і темні сторінки. Так, автомобільному магнату нерідко згадують публікацію численних антисемітських статей в його виданнях, а також фінансування Націонал-соціалістичної партії Німеччини у міжвоєнний період. Хоча для справедливості слід додати, що пізніше Форд публічно відрікався від антисемітських поглядів, а його компанія випускала військову техніку для американської армії в період Другої світової війни.

Не так вже й багато підприємців змогли увійти в історію як люди, що докорінно змінили технічний розвиток. Генрі Форд, будучи одним із них, приніс нові віяння в капіталізм та відносини між роботодавцями і найманими працівниками, не вдаючись до загравання з соціалізмом і, разом з тим, зміг побудувати потужну корпорацію, яка існує по сьогодні під керівництвом його нащадків.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required