logo

3 липня – відзначається “День Незалежності Республіки Білорусь”

3 липня 2019 р. \ оновлено 22 лютого

В багатьох державах головне національне свято називається Днем незалежності. Втім не завжди ця назва відповідає його суті.

Сьогодні в сусідній Білорусі відзначається День незалежності або День Республіки. Звичайно, головне національне свято мало б об’єднувати народ довкола своєї національної гідності та незалежності, проте білоруський режим ще з 1990-х років проводить абсолютно протилежну політику.

Парадокс полягає в тому, що 3 липня – це не день незалежності Білорусі, а день «звільнення» радянськими військами Мінська від нацистської окупації та повторне встановлення радянської влади. Форма святкування значною мірою відповідає суті: щороку в Мінську саме 3 липня проводиться військовий парад (звичайно з радянською символікою), яким знову і знову посилюється міф про «Велику Вітчизняну війну».

Звичайно, така форма Дня незалежності була затверджена не відразу. В перші роки після розпаду Радянського Союзу День незалежності Білорусі святкувався (і святкується сьогодні патріотичними білорусами) 27 липня в річницю проголошення Декларації про суверенітет Білорусі, яка набула статусу конституційного закону 25 серпня 1991 року. Але як же так сталося що дата повторного встановлення радянської влади змінила дату проголошення суверенітету у вже пострадянській Білорусі?

Ця абсурдна ситуація склалася після референдуму 1996 року, який багато в чому став фатальним для республіки. За офіційними даними, учасники плебісциту підтримали наступні ініціативи: «Про перенесення Дня незалежності Білорусі на 3 липня — День визволення Мінська від німецько-фашистських загарбників», «Про внесення змін і доповнень до Конституції» (ініціатива президента Олександра Лукашенка, яка значною мірою розширила повноваження президента). Натомість громадяни висловилися проти запропонованих змін «Про виборність керівників місцевих органів виконавчої влади», «Про фінансування усіх гілок влади відкрито і тільки з державного бюджету», «Про скасування смертної кари», «Про введення вільної без обмежень купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення». Президентські вибори 1994 року та плебісцит 1996-го дали початок консервації радянського режиму у відродженій республіці з власним суверенітетом.

Після перенесення дати незалежності змін зазнала й офіційна державна символіка. В період 1991-1995 років республіканським прапором було визнано біло-червоно-білий прапор, який свого часу був національним символом Білоруської Народної Республіки, що своєю естетикою і символізмом сягає ще часів Великого Князівства Литовського. Відродження в 1991 році дорадянської символіки вказало на спорідненість із середньовічною державністю Білорусі на противагу сконструйованому міфу про радянську основу республіки. Але знову ж таки, після приходу до влади Олександра Лукашенка національні символи Білорусі були замінені на дещо видозмінені радянські (червоно-зелений прапор зі смугою орнаменту та герб, що за формою і стилістикою повторює герб БРСР).

Сьогодні багато хто применшує роль свят, назв і символів, проте саме вони формують фон для гуманітарної політики, яка в свою чергу формує основу державності. Саме тому однозначно негативним є той факт, що головне національне свято Білорусі присвячується тріумфу Радянського Союзу, від якого республіка і отримала незалежність в 1991 році.