logo

3 квітня 1973 року здійснено перший дзвінок по мобільному телефону

3 квітня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Деякі речі з нашої буденності ще років 50 тому були фантастикою, але швидкий технічний прогрес дав можливість цій фантастиці стати реальністю. Під час пандемії коронавірусу ми по-особливому стали цінувати зв’язок з іншими людьми і технічні можливості, які дозволяють його підтримувати.

В цей день варто згадати, що 42 роки тому інженер-фізик Мартін Купер здійснив перший дзвінок мобільним телефоном. Винахідник тривалий час працював у компанії “Моторола” над розробкою телефона, який можна взяти з собою. І йому це вдалося з винаходом телефонної трубки «DynaTAC», за допомогою якої винахідник здійснив перший мобільний дзвінок.

Купер стояв на вулиці навпроти готелю “Гілтон” у Нью-Йорку зателефонував голові дослідницького відділу компанії Bell Laboratories Джоелу Енгелю, який знаходився у самому готелю. Це був історичний дзвінок, який закріпив за Купером звання “батька мобільного телефону”.

Звичайно, це не був той легенький смартфон, який ми всі носимо з собою. Понад кілограмовий пристрій завдовжки 22 сантиметри з батареєю, що забезпечувала до 20 хвилин розмови, суттєво відрізняється від сучасних аналогів. Проте на той час це був фантастичний прорив у сфері зв’язку. За кілька десятиліть прогресу і вдосконалень мобільні телефони стали не лише популярними, але й життєво необхідними для більшості людей.

Масове поширення мобільних телефонів в Україні припало на нульові. Вони були дуже різними, але основна функція залишалася незмінною – мобільні дзвінки. Але все змінилося з появою смартфонів – телефонів, які виконують функцію комп’ютера. Це тільки розширило можливості залишатися на зв’язку, не лише чути, але й бачити співрозмовника. За допомогою маленького пристрою ми можемо спілкуватися з людьми на іншому боці земної кулі і це просто фантастично! Проте за допомогою цього ж маленького пристрою ми можемо втрачати своє людське обличчя, занурившись у віртуальний світ. Нерідко пристрій, що мав би зблизити людей, робить їх далекими один від одного.

Не завжди люди здатні технічні можливості використовувати правильно. На жаль, мобільні пристрої можуть стати спокусою для багатьох християн, адже з їх допомогою доступність гріха також зросла. Та одночасно мобільний телефон може бути і гарним засобом для євангелізації чи допомоги ближньому.

Одночасно легкодоступність зв’язку з іншими людьми фактично девальвує цінність спілкування як такого. Теперішній карантин дав можливість по-новому поглянути на живе спілкування і нашу потребу в ньому. Подзвонити на мобільний чи зв’язатися в Skype або Zoom – це не одне й те ж, що поспілкуватися віч-на-віч. Понад місяць ізоляції точно вплине на формати спілкування і не відомо чи зблизить це нас, чи віддалить.