logo

29 грудня 1992 року Мін’юст України зареєстрував Українську скаутську організацію «Пласт»

29 грудня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

29 грудня 1992 року Мін’юст України зареєстрував Українську скаутську організацію «Пласт», яка вперше виникла восени 1911 року і є найстаршою молодіжною організацією України, яка займається цивільним, патріотичним і спортивно-військовим вихованням дітей на основі християнських моральних цінностей.

Спочатку «Пласт» був створений Олександром Тисовським, Іваном Чмолою і Петром Франком на українських землях, що входили до складу Австро-Угорської імперії. Тисовський переклав українською мовою книгу «Скаутинг для хлопців», яка трьома роками раніше була написана засновником світового скаутського руху англійцем Робертом Бейденом-Павеллом, що допомогло пластунському руху спиратися на західні традиції, засновані на християнстві. Присяга перших «пластунів» відбулася 12 квітня 1912 року, а в 1913 році, після об’єднання розрізнених гуртків, «Пласт» стає масовою крайовою організацією.

Кілька поколінь «пластунів» брали активну участь у боротьбі за незалежність України, серед яких – борці Степан Бандера і Роман Шухевич, священики Любомир Гузар і Борис Гудзяк і багато інших. Організаторами «Пласту» була створена міцна організаційна структура та ідейна основа організації – бути вірним Богові і Україні, допомагати іншим, дотримуватися закону «Пласту» і слухатися його керівників.

Після приходу більшовиків і встановлення комуністичного режиму «Пласт» був змушений тривалий час діяти в підпіллі і в еміграції. Вперше після Другої світової війни табір «пластунів» на українських землях було організовано в липні 1989 року, але тоді учасники були розігнані радянськими спецслужбами, багатьох побили, деяких заарештували. Проте це не зупинило процес відродження організації, яка несла з собою альтернативні ідеали, відмінні від тих, які формувалися прорадянськими «піонерами» і «комсомолом». Зі зміною ситуації «Пласт» отримав можливість легалізуватися і відновити свою діяльність вже в якості офіційно зареєстрованої організації. Велику підтримку відновлена ​​організація отримала від іноземних емігрантських громад «пластунів».

У 1997 році був обраний третій в історії глава «Пласту» – відомий вчений і громадський діяч Любомир Романко. Український «Пласт» увійшов у тісне співробітництво зі скаутськими організаціями різних країн, перш за все польськими харцерами, і бере участь у міжнародних зустрічах молоді. На даний момент організація об’єднує близько 10 тис. українських підлітків. Однією з акцій, яку організовує «Пласт» на Різдво є передача «Віфлеємського вогонь миру», який пластуни отримують від польських харцерів і несуть світло Божої надії до домівок своїх співвітчизників.