logo

28 травня 1843 року помер видатний американський педагог, мовознавець Ной Вебстер

28 травня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

28 травня 1843 року помер видатний американський педагог, мовознавець і творець всесвітньовідомого «Словника американської англійської мови» Ной Вебстер, який був ревним віруючим пресвітеріанської церкви.

За свої заслуги він отримав звання «батька американської науки і освіти». Саме йому належить відомий вислів, що «Освіта без Біблії не має сенсу» або не несе ніякої користі («Education without Bible is useless»).

Народжений у 1758 році у Вест Хартфорді в штаті Коннектикут, Ной здобув освіту юриста в Єльському коледжі. Однак справою його життя стали освіта і мовознавство. Спочатку ним була заснована приватна школа, для якої він створював власні підручники, серед яких був шедевр «Розмовник у синій обкладинці» («Blue-Backed Speller»).

Ной Вебстер був переконаним прихильником Американської революції, новоствореної держави США і її Конституції. Він щиро вірив, що через мову можна закріпити ці досягнення, оскільки багатьох слів, які виникли з моменту революції, не існувало в англійських словниках. Тому він поставив перед собою мету створити тлумачний словник американської англійської мови, де багато термінів були пояснені ним з американської перспективи з християнським фундаментом.

Він вважав, що американські школи повинні були навчатися за американськими, а не англійськими підручниками. Його розмовник, перший раз виданий на найдешевшому папері і в простій синій обкладинці, здобув небувалу популярність. Тільки за життя Вебстера цей підручник перевидавався 385 разів, а до 1890 року було поширено близько 90 млн. примірників цієї книги. У 1793 році на запрошення Олександра Гамільтона Ной Вебстер переїхав до Нью-Йорка, де став головним редактором газети Федералістської партії. На цій посаді він видав ряд есе і статей на найрізноманітнішу тематику.

У 1798 році він повернувся в Коннектикут, де був обраний до Палати представників штату. Ще в 1791 році ним було засновано Товариство Коннектикут щодо скасування рабства. Двадцять років працював він над створенням своєї найбільш відомій праці – «Словника англійської мови Вебстера», який з 1828 року почав називатися словником «Мерріам-Вебстера» і видається до теперішнього часу. Він вважається одним з найбільш авторитетних словникових видань.