logo

21 серпня 1801 року народився знаменитий голландський мислитель, політик і релігійний діяч Гійом Гроен ван Принстерер

21 серпня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

21 серпня 1801 року народився знаменитий голландський мислитель, політик і релігійний діяч Гійом Гроен ван Принстерер, один з ідейних натхненників створення першої християнсько-демократичної партії, що отримала назву Антиреволюційна партія Голландії.

Гроен народився в сім’ї лікаря неподалік від Гааги в голландському Вурбургу. Як його сім’я, так і сам Принстерер був ревним християнином і відвідував Нідерландську реформатську церкву. Отримавши прекрасну освіту в Лейденському університеті, з 1829 по 1833 рр. він виконував функції королівського секретаря при королі Нідерландів Вільямі II, а з 1840 по 1865 рр. входив до парламенту.

Життя і служіння Гроена ван Принстерера стали частиною євангельського духовного оновлення, яке йшло в Європі паралельно з Другим великим пробудженням в США в першій половині 19 ст.

У парламенті Принстерер очолив консервативну частину реформатів, які негативно ставилися до насильницької зміни суспільного ладу на кшталт безбожної Французької революції. Щоб не допустити цього, необхідно було згладжувати суспільні протиріччя і вирішувати нагальні питання. З цією метою було розпочато антиреволюційний рух, лідером якого став Гійом ван Принстерер, а в 1875 році він оформився в окрему протестантську політичну християнсько-демократичну антиреволюційну партію на чолі з Авраамом Кайпером.

Антиреволюційний рух керувався гаслом “Бог, Нідерланди, династія Оранських”, виступав за збереження конституційної монархії і незалежність церкви від держави. Король Вільям ІІІ Оранський поклявся перед народом виконувати конституцію і вважав, що володарі існують для народів, а не народи для володарів.

Прагнення по-християнськи вирішити протиріччя між різними соціальними і політичними колами вберегло Нідерланди від кровопролиття і врятувало від поширення марксизму і комунізму. Ще в 1847 році, за рік до появи “Комуністичного маніфесту” К.Маркса, Принстерер вже видав свою найбільш впливову роботу “Лекції про безвір’я і революцію” (Lectures on Unbelief and Revolution). Гроен зумів створити християнське інтелектуальне політичне оточення, представники якого відповідально ставилися до своїх політичних рішень і їх наслідків, на відміну від популізму марксистів.

Принстерер став і одним з найбільш відомих голландських істориків, написавши популярний «Путівник по історії Нідерландів» і упорядкувавши королівські архіви та кореспонденцію. Завдяки його жертовній праці був закладений надійний християнський фундамент в соціально-політичній сфері Нідерландів і початок подальших християнсько-демократичних рухів.