logo

21 лютого 2004 – утворена Партія зелених Європи

21 лютого 2019 р. \ оновлено 22 лютого

Останнім часом все частіше піднімається питання захисту навколишнього середовища. Сьогодні екологічні проблеми вже стали політичним порядком денним. Питання змін клімату, забруднення екосистем та інші проблеми все частіше згадуються в програмах політичних партій.

Лідером в екологічному лобіюванні є, безперечно, Партія зелених Європи, якій сьогодні, 21 лютого, виповнюється 15 років. Щоправда, така зацікавленість природою у «зелених» має своє коріння ще в ХХ столітті у русі хіпі і їхня спорідненість не закінчується питаннями захисту навколишнього середовища. Європейська партія зелених увібрала в себе практично всі неомарксистські принципи і цінності, котрі свого часу і стали основою руху хіпі в 1960-х.

Звичайно, не всі екологічні ініціативи є політизованими, проте в лівому русі вже тривалий час зберігається еко-тренд. Це очікувано, бо вони сприймають людину як просто частину тваринного світу, а праві постулати про вищість і унікальність людини (створеної за подобою Бога) в природі є для них неприйнятними.

Їхню відданість лівим ідеалам можна спостерігати в програмних документах партії. Вже тривалий час в багатьох європейських державах встановлені надвисокі податки для забезпечення великої кількості бюджетних видатків, зокрема соціальних виплат. На цьому фоні «зелені» пропонують піти ще далі, декларуючи ціль перетворення Європи на «соціальний союз». У своїх програмних засадах вони підтримують встановлення високих податків для заможних, соціальну допомогу мігрантам, державне фінансування чималого переліку екологічних програм. Практично всі проекти та ініціативи Європейської партії зелених потребують великих державних інвестицій, що накладатиме додатковий тягар на платників податків.

Як і всі ліві, «зелені» стоять на позиціях поширення і домінування гендерної ідеології. Мова іде вже не просто про рівноправність чоловіків і жінок. Партія відкрито закликає боротися за феміністичну Європу: «Ми хочемо створити феміністичний і всеохоплюючий союз, який виступає за гендерну рівність, права людини, демократію і різноманітність».

Світоглядні питання, зокрема позиція стосовно сім’ї, все частіше відіграють помітну роль в програмах європейських партій. «Гендерна рівність лежить в основі зеленої політики», – це і є та база, на якій існує партія та всі її осередки. Окрім обов’язкового гендерного квотування «зелені» вимагають розширення доступу до абортів: «Право жінок приймати рішення про аборт необхідно посилити – особливо там, де це обмежено». Також в їхній програмі простежуються наміри визначення та уніфікації допустимих політичних поглядів: «Ми хочемо, щоб усі політики та служби визнавали справжню різноманітність людей та їхніх сімей, а також внесок, який вони вносять до наших суспільств».

Не менш суперечливою є партійна позиція стосовно міграції. Європейська партія зелених підтримує абсолютну відкритість кордонів і прийняття всіх мігрантів. Більше того, втілення цієї політики потребує дотацій від Євросоюзу: «Ми хочемо, щоб Союз підтримав країни, регіони та міста, які вітають велику частку біженців або мігрантів».

«Зелені» не набирали надвисоких відсотків на виборах до Європарламенту, проте їхній вплив останнім часом зріс, що є не лише результатом загострення суто екологічних проблем, а й впровадженням в свою програму популярних у лівих колах доктрин, що об’єднує і спонукає до голосування відповідний електорат. Саме тому відомий і визначальний аспект партійної програми ще не демонструє всю її суть.

І в нашій державі діє Партія зелених України, очільник якої брав участь у створенні Партії зелених Європи. Окрім цього, можна спостерігати нові ліві політичні ініціативи, які відходять від класичних комуністичних засад до неомарксистських, успіх яких може бути прямою загрозою збереженню і розвитку християнських цінностей. Це дає нам привід ще раз уважно звернути увагу на партійні документи, дії політиків та їхні світоглядні засади.