logo

21 грудня 1603 року народився Роджер Вільямс

21 грудня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

21 грудня 1603 року народився Роджер Вільямс, всесвітньо відомий борець за свободу совісті кожної людини, засновник першої реформованої баптистської церкви Америки і штату Род-Айленд.

Роджер народився в Лондоні в родині кравця і торговця Джеймса Вільямса та Еліс Пембертон. Дата народження Роджера приблизна, оскільки всі його документи згоріли під час великої лондонської пожежі. Освіту він здобув у Кембриджі, де познайомився з пуританськими ідеями і захопився ними.

Юнак мав особливі здібності в мовах, добре володіючи латиною, грецькою, івритом, голландською та французькою мовами. Відомо, що Роджер Вільямс навчав голландській мові відомого англійського письменника Джона Мільтона, в обмін на навчання єврейській мові. Так двоє відомих діячів збагачували один одного, надаючи дружню взаємодопомогу.

Після закінчення Кембриджу Вільямс став капеланом пуританського політика баронета Вільяма Мешама. У 1629 році Роджер одружився на Мері Бернард і з другою хвилею паломників приплив в Америку, де став священиком у Бостоні. Вільямс виступав за невтручання держави у справи церкви і захищав право на свободу віросповідання. Він вважав англіканську церкву корумпованою і виступав за створення незалежної від неї церкви. У 1635 році його погляди визнали такими, що суперечать офіційній позиції, і Вільямс був вигнаний з Массачусетса.

Однак це вигнання стало початком нового поселення Провіденс і штату, який отримав назву Род-Айленд. Сам же Вільямс став засновником першої американської баптистської церкви. Роджер став відомий і своєю активною боротьбою проти рабства, ставши одним з перших американських аболіціоністів. Він заохочував вивчати мову американських індіанців і намагався захищати їх права.

Завдяки своїй інтелектуальній спадщині Роджер Вільямс вважається одним з ідейних засновників північноамериканських республіканізму. Він рішуче заперечував можливість примусу до віри особи як з боку держави, так і з боку церкви, і тому виступав проти наявності державної церкви і всіляко захищав право кожного на свободу совісті. Його авторству належать ряд книг, наприклад, «Ключ до мови Америки» (A Key into the Language of America, London, 1643) і «Криваві узи переслідування за свободу совісті» (The Bloudy Tenent of Persecution for Cause of Conscience, 1644). Своїм життям і самовідданим служінням Вільямс поруч з багатьма іншими діячами заклав підвалини свободи віри в США.