logo

19 травня 1051 Анна Ярославна стала королевою Франції

19 травня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Цього дня 1051 року відбулася коронація королеви Франції Анни Ярославни, дочки князя київського Ярослава Мудрого.

Правління Ярослава ототожнюють із епохою розквіту Київської Русі. Не остання роль в цьому належить його мудрій зовнішній політиці. З Х століття руські князі налагоджували дипломатичні відносини із найвпливовішими європейськими монархами, але найкраще це зробити вдалося саме Ярославу Мудрому шляхом укладання міждинастичних шлюбів.

Дочка Ярослава Анастасія вийшла заміж за майбутнього угорського короля Андраша; польський король Казимир І одружився на сестрі Ярослава Марії-Добронезі, а син Ярослава Ізяслав взяв собі за дружину сестру Казимира Гертруду; дочка Ярослава Єлизавета стала королевою Швеції після заміжжя з Харальдом Суворим. Але найбільш відоме і впливове родичання відбулося з одруженням французького короля Генріха І на дочці Ярослава Мудрого Анні.

Анна Ярославна (Анна Київська чи Анна Русинка) – третя дочка київського князя і друга дочка французького короля Генріха І, яка народила спадкоємця французького трону Філіпа І. Після смерті першої дружини Матильди Фризької Генріх І був зобов’язаний якнайшвидше одружитися, щоб мати спадкоємця. Щоб запобігти близькій спорідненості подружжя він починає вести перемовини із представниками тих династій, яких не було в родоводі французьких королів. Домовившись через послів з київським князем Ярославом, Генріх одружується на Анні.

Королева Анна була відома як мудра й освічена жінка. По приїзді у Францію вона привезла з собою Реймське Євангеліє, на якому, за легендою, до Французької революції присягали монархи під час коронації.

Анна народила трьох синів і одну дочку, але через постійні військові походи, в яких брав участь її чоловік, виховувала дітей переважно самостійно. Старший її син Філіп зійшов на престол у 14 років (Анна тривалий час допомагала йому і виступала королівським радником). Середній син Роберт помер до повноліття, а молодший Гуго отримав титул графа Вермандуа та став відомий завдяки активній участі у перших двох хрестових походах.

Королева пережила свого чоловіка і після смерті Генріха І вдруге вийшла заміж за графа Рауля IV Валуа. Вона мала великий вплив у Франції, а завдяки її відомим нащадкам, в Європі також. Приклад Анни та інших дітей Ярослава вкотре доводить давню спорідненість України з Європою, частиною культури якої ми, безперечно, є.