logo

19 грудня 2001 – вийшла екранізація першої частини “Володаря перснів”

19 грудня 2019 р. \ оновлено 22 лютого

Не часто нам доводиться привертати увагу до конкретних творів мистецтва, але ця дата варта того, адже в 19 грудня 2001 року світ побачив екранізацію одного з найвідоміших фентезійних творів – першої частини трилогії “Володар перснів”.

Попри скептицизм частини християн стосовно фентезі як жанру, важко посперечатися щодо його популярності та вагомості в масовій культурі останнього століття. Без сумніву, “Володар перснів” є одним із найвідоміших фентезійних романів, популярність якого і сьогодні не дає забути про франшизу.

В центрі сюжету історія про народи Середзем’я, а головними героями постають гобіти, на долю яких випало непросте випробування – віднести перстень Всевладдя, який тисячоліттями зводив людей та полонив душі, в Мордор, де він був виплавлений і де його можна знищити. Вся трилогія – це одне велике випробування, подорож до джерела зла, щоб знищити його. Протягом трьох фільмів глядач міг зануритися у фентезійну подобу нашого світу, але з подібними викликами, які стоять і перед людьми.

Не лише динамічність оповіді привертає увагу читача і глядача. Смислова наповненість першоджерела Джона Толкіна, хоча не повною мірою, але досить талановито представлена в однойменній кінотрилогії. Недарма, в 2003 році остання її частина отримала звання “найкращий фільм року” за версією Американської кіноакадемії (а до цього попередні частини були двічі номіновані). Екранізація “Володаря перснів” спричинила неабиякий ріст популярності творчості англійського письменника та формування міцної фан-бази світу Середзем’я.

На відміну від “Хронік Нарнії” Льюїса, твір Толкіна не так очевидно несе християнську доктрину, однак алегоричність оповіді не применшує піднятих автором проблем. Добро і зло, сутність людської природи, гріх як джерело деградації, спокуси і вміння вистояти перед ними – “Володар перснів” переповнений одвічними конфліктами й драмами.

Однак на початку нульових не лише “Володар перснів” спричинив ріст популярності жанру фентезі. Жага глядача до оригінальних сюжетів з унікальними світами залишається і сьогодні актуальною. Проте напрямок жанру і основні мотиви помітно змінилися з часом. Наприклад, сьогодні особливу популярність в жанрі здобувають або вульгарні криваві картини (“Гра престолів”), або відверто антицерковні і антихристиянські сюжети (“Темні матерії”).

В цьому контексті явна консервативна лінія в оповідях Толкіна не вписується в порядок денний Голлівуду. Хоча в найближчі роки заплановано випуск серіалу по ще одному його твору («Сильмариліон»), однак враховуючи переписування під сучасний політкоректний мейнстрім класичних творів, є чимало сумнівів стосовно збереження сюжету відповідно до першоджерела, а найголовніше передачі духу оповіді.