logo

15 вересня 2008 року фінансова криза перетворилася в глобальну

15 вересня 2019 р. \ оновлено 22 лютого

Понад 10 років тому цей день став чорним для світової економіки. 15 вересня 2008 року інвестиційний банк Lehman Brothers повідомив про своє банкрутство, що дало поштовх близькій економічній кризі, перетворивши її на світову.

Перші передвісники економічного падіння з’явилися ще 2006-го в США, із катастрофічно низьких темпів продажу нерухомості та падіння цін на неї. Все почалося з іпотечної кризи, коли швидко зросла кількість невиплат по іпотечних кредитах. Це призвело до відчуження на користь банків великої кількості нерухомості та падіння цін на цінні папери. Безперечно, частка вини лежала на розбалансованій банківській системі, адже незадовільні методи регулювання грошового ринку та ринку нерухомості були однією з причин загального краху. Однак настільки масштабною криза стала саме завдяки масовому неповерненню кредитів, за яким слідувало відчуження нерухомості у власність банків. Але цьому передувала багаторічна масова практика життя в кредит та зростання споживчих запитів громадян, які вони, знову ж таки, могли реалізувати через кредит.

Ситуація загострилася в 2008 році, коли п’ять найбільших американських інвестиційних банків припинили свою діяльність в колишньому форматі (змінили свою направленість, збанкрутували та були перепродані). Піком цього процесу було 15 вересня, коли один з провідних банків Lehman Brothers оголосив про своє банкрутство.

Падіння Lehman Brothers та інших інвестиційних банків у 2008 році стало останнім елементом доміно, який запустив незворотний процес поширення економічної кризи на увесь світ. Це остаточно похитнуло відносну стабільність фінансових установ, що стало причиною кризи довіри між банками. Це призвело до різкого зростання ставок кредитування, а особливо сильно вдарило по кредитних ринках, які розвивалися (наприклад в Україні). Слідом за банками у жовтні відбулося падіння біржових індексів та падіння вартості акцій компаній, що в свою чергу, лише прискорило поширення кризи. Не оминула вона й Україну (з другої половини 2008 року національна валюта почала здавати позиції, а безробіття зростати).

Фінансова криза, що розпочалася в 2008 році, – це найбільша економічна катастрофа з часів Великої депресії. Вона болісно вдарила по багатьох галузях і країнах, але чи зробили люди належні висновки з того, що сталося? А урок мав би бути дуже простим: не можна брати, знову брати, не віддавати й очікувати стабільності й процвітання. Продуктивна робота ринку не можлива без довіри між сторонами, без розуміння й виконання своїх обов’язків банками з одного боку та позичальниками з іншого.