logo

13 вересня 1660 року народився Даніель Дефо

13 вересня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Цього дня народився відомий англійський письменник Даніель Дефо, автор всесвітньовідомого роману «Пригоди Робінзона Крузо». Хоча його творчість ми всі вивчали в школі, однак мало хто знає про християнське спрямування романів Дефо і надзвичайно бурхливу та динамічну біографію письменника.

Даніель Дефо народився в родині м’ясника-торговця. В ранньому дитинстві він пережив епідемію чуми та велику пожежу в Лондоні. У підлітковому віці Даніель зіштовхнувся із проблемою міжконфесійних переслідувань, адже його пресвітеріанська родина не вписувалася в загальний англіканський мейнстрім (через це його родина на деякий час переїхала в село).

Попри труднощі в роки юності, майбутній письменник досить рано розпочав власну справу і деякий час був успішним торговцем. В 1684 році він одружився з дочкою купця Мері Таффлі (в шлюбі мав 8 дітей).

У 1685 році Дефо приєднався до невдалого повстання Монмута, метою якого було повалення короля Джеймса ІІ (католика, що було неприйнятно для багатьох англійців). Тоді письменнику вдалося уникнути страти, але його бізнес зазнав великих збитків через політичну кризу та обмеження у торгівлі з Францією. За борги Дефо потрапив до в’язниці. Після звільнення він вирушає у подорож Європою, де продовжує торговельну справу, а повернувшись, влаштовується працювати дрібним чиновником і починає писати твори.

Перші проби пера Даніеля Дефо були спрямовані на критику недосконалості політичної системи, суспільства, деякі мали сатиричний характер. Не цурався він і критики церкви, але не віри як такої (бо сам був ревним християнином), але лицемірства деяких англіканських священників. За свою сміливість на Дефо неодноразово накладали штрафи та навіть засуджували до покарання «на стовпі», що було формою публічного приниження (після цього він написав «Гімн стовпам»).

Пізніше Даніель Дефо працює над творами різноманітних жанрів і тематики. Він пише історичні й політичні трактати, роздуми про економіку й торгівлю Англії, а також про союз із Шотландією. Серед публіцистичних робіт знайшлося чимало місця й для художньої творчості і тут ми згадуємо всім відомий роман про виживання європейця на острові.

«Пригоди Робінзона Крузо» – унікальний твір для свого часу. Головний герой переживає корабельну аварію і в найтяжчі моменти сподівається на Бога. Він по-особливому цінує врятовану із судна Біблію, яка стає джерелом сил і натхнення в процесі виживання на острові. Хоча чоловіку не вдається у всьому відповідати образу християнина (про що він сам шкодує, бо обіцяв це Богу в шторм), але Робінзон продовжує духовну боротьбу. Коли Крузо зустрічає свого слугу в п’ятницю, він починає навчати його Священного Писання та основам віри. Головний герой намагається навернути тубільця в християнство, до його цінностей та переконань.

На жаль, в СРСР та на пострадянському просторі читачі знайомилися із дуже секуляризованою і обмеженою редакцією «Пригод Робінзона Крузо». Це спричинило зміщення акцентів, обмеження глибини твору. Таким чином, замість представлення користі від релігійності й здатності до економічної самостійності, ми отримали просто історію про виживання на острові.