logo

13 травня 1545 року помер Станіслав Рапагелян, один з основоположників протестантизму у Великому князівстві Литовському

13 травня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

13 травня 1545 року помер Станіслав Рапагелян (Рафалович), видатний лютеранський діяч, один з основоположників протестантизму у Великому князівстві Литовському. Станіслав народився в межах нинішньої Литви, близько Ейшишкеса. Відомо, що Рапегелян, досі монах-францисканець, одним з перших у Великому князівстві Литовському приєднався до лютеранства і вже в 1525 році проповідував ідеї Лютера в Вільні.

У 1528-1532 рр. навчався в Краківському університеті разом з Авраамом Кульвеном, а в 1539 році викладав в лютеранській школі Авраама Кульвена у Вільнюсі. На початку 1540-х за фінансової підтримки князя Альбрехта Гогенцоллерна Станіслав навчався у Віттенберзькому університеті, де отримав ступінь доктора богослів’я. На його захисті був присутній сам Мартін Лютер, а Філіп Меланхтон ймовірно робив експертний висновок по дисертації «Про покаяння».

Далі Рапагелян стає першим професором і завідувачем кафедри теології в новоствореному Каралявецькому університеті, де окрім богослів’я викладає і єврейську мову.

Відомо, що Рапегелян займався перекладом Біблії на польську і ймовірно жмудську мову. Йому належить кілька теологічних творів на латині. Деякі духовні піснеспіви в його перекладі на жмудську мову були надруковані Мартіном Мажвідасом в книзі “Співи християнські” (1570).