logo

13 серпня 1819 року народився відомий фізик і математик Джордж Стокс

13 серпня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

13 серпня 1819 року в сім’ї ірландського протестантського священика народився відомий фізик і математик Джордж Стокс, професор Кембриджа, член Британського королівського товариства, президент Вікторіанського інституту і віце-президент Британського та Іноземного Біблійного Товариства, яке багато зробило для видання Біблії і на сучасних східноєвропейських мовах.

Зокрема, за підтримки товариства в 1931 році світ побачив перший переклад на сучасну білоруську мову Нового Завіту і Псалмів баптистського пастора Лукаша Декуть-Малея. Вікторіанський інститут, або як його інакше називають Філософське суспільство Великобританії, яке з 1886 року до своєї смерті очолював Джордж Стокс, ставив за мету “захист істини, відкритої в Священному Писанні”. Серед його членів було багато вчених, які з певною часткою скептицизму ставилися до гіпотез Дарвіна.

При Джорджі Стоксі товариство переживало свій найбільший розквіт, нараховуючи понад тисячу членів-вчених. Стокс відзначав: “Ми все визнаємо, що як книга Природи, так і книга Одкровення походять від Бога і не мають між собою жодних протиріч при їх правильній інтерпретації”.

У 1891 році він був запрошений до Единбурзького Університету для першого читання там знаменитих Гіфардзьких лекцій з природної теології, які пізніше були надруковані окремим виданням. Ці лекції читаються вже понад століття в чотирьох провідних шотландських університетах по волі лорда Гіфарда з метою дослідження природної теології і возз’єднання релігії і науки.

Велику популярність Стоксу принесли і його досягнення в науковій сфері, як дослідника гідро- і газодинаміки, оптики і математичної фізики. Науковцям добре відомі безліч законів, правил, теорем і формул, виведених вченим і названих в його честь. В 1889 році Стокс отримав титул баронета за свої наукові досягнення.

Закінчилося життя цього славного вченого і християнина в 1903 році, залишивши в спадок 5 томів наукових робіт і хорошу пам’ять просвітителя.