logo

13 грудня 1877- народився Микола Леонтович

14 грудня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Цього дня 1877 року народився Микола Леонтович, видатний український композитор і громадський діяч. Він здобув світову популярність завдяки обробці “Щедрика”, яка відома як класична різдвяна колядка.

Майбутній композитор народився в селі Монастирок, що на Поділлі. Походив із високорелігійної родини священника, який і прищепив сину любов до музики. Навчався Микола Леонтович спочатку в батька, а потім у Шаргородському початковому духовному училищі та Подільській духовній семінарії.

Ще навчаючись, він показував чималий талант і потенціал, який втілював спочатку у викладацькій діяльності. На початку ХХ століття Леонтович переїжджає на Донбас, де викладає дітям і організовує хор з місцевих робітників. Вони виступали і на протесних мітингах в ході революції 1905 року, а тому державні органи зацікавилися діяльністю викладача музики.

Через тиск поліції він був змушений повернутися на Поділля у Тульчин. Наступні роки були дуже плідними для нього, бо саме тоді композитор пише найвідоміші його твори «Дударик», «Ой, зійшла зоря», «Піють півні» і, звичайно, «Щедрик».

На малій Батьківщині Леонтович залишився недовго, бо згодом переїхав до Києва, де й закріпився на деякий період після проголошення УНР. Як людина з професійною не лише музичною, але й богословською освітою, він долучився до руху за створення та визнання Української автокефальної православної церкви. Також тут він працює над новими обробками творів, організовує першу українську державну капелу та одночасно викладає в кількох навчальних закладах (включно із Музичним драматичним інститутом імені М. Лисенка).

Велику популярність Леонтович отримав після першого публічного виконання «Щедрика» хором Київського університету у 1916 році. Київська публіка була в захваті. Ця мелодія принесла Леонтовичу спочатку загальноукраїнську популярність, а потім і світову.

Після захоплення Києва більшовиками Леонтович ще кілька років залишається в місті, але згодом повертається до рідного Тульчина, де і прожив до кінця життя. Смерть композитора багато десятиліть була окутана таємницями. Він загинув в ніч на 23 січня 1921 року від кулі грабіжника. Проте, як виявилося пізніше, цим грабіжником був чекіст Афанасій Гріщенко, який попросився переночувати в помешканні Леонтовичів. За гостинність чекіст «віддячив» вбивством і пограбуванням композитора.

Звістка про загибель Леонтовича швидко рознеслася по Україні та навіть дійшла діаспорян. Але попри смерть автора, його «Щедрик» лише здобував популярність. 5 жовтня 1921 року його було вперше виконано в Нью-Йорку на концерті у відомому Карнегі-Холі. Американській та європейській публіці дуже подобався український «передзвін», який швидко став символом Різдва і сьогодні вважається різдвяною класикою.

Мелодію українського «Щедрика» впізнають у всіх куточках світу, а варіанти пісні відомі багатьма мовами (від англійської до арабської та японської), за що Леонтовича можна віднести до тих митців, які творили світову велику різдвяну традицію.