logo

12 серпня 1930 року народився Джордж Сорос

12 серпня 2019 р. \ оновлено 22 лютого

В цей день 1930 року народився всесвітньовідомий мільярдер і лобіст ідей відкритого суспільства Джордж Сорос.

Життєвий шлях майбутнього фінансиста розпочався в угорській столиці Будапешті, де він виростав у родині угорських євреїв. Після війни Джордж Сорос здобув освіту в Лондонській школі економіки, після чого емігрував до Сполучених Штатів у Нью-Йорк, де працював брокером і фінансовим аналітиком.

Свій багатомільярдний статок Сорос заробив на продажі цінних паперів та спекуляціях на світових фінансових ринках, що принесло йому неоднозначну славу та кілька обвинувальних судових вироків. Так, мільярдера звинувачували в провокуванні валютних криз, зокрема, він отримав прізвисько «Людина, що розорила Банк Англії» після того, як заробив мільярд доларів на падінні фунту стерлінга.

Окрім слави фінансиста світового рівня, Джордж Сорос відомий як філософ і основний лобіст ідеї відкритого суспільства, в основі якого лежить недопущення монополії на Істину, загальний плюралізм та демократичність. Ця концепція була запропонована Карлом Поппером, який визначає цінностями такого суспільства демократичність, громадянські інститути й захист прав меншин.

Основний суб‘єкт лобістської діяльності від імені Джорджа Сороса на території України – це, безперечно, Міжнародний фонд «Відродження». Фонди Сороса ведуть активну діяльність у понад 50 країн світу і не останнє місце посідають східноєвропейські філіали. Батьківщина мільярдера Угорщина, Польща та Україна систематично отримують чимале фінансування.

З ім’ям Сороса пов‘язують фінансування численних громадських організацій лівого й ліберального спрямування. Серед найвідоміших грантоотримувачів можна виділити антикорупційні організації (Центр протидії корупції), медіа (Громадське телебачення, Українська правда), а також організації, які називають себе правозахисними.

Про основні напрямки лобіювання доволі конкретно вказано на офіційному сайті Фонду. Сорос фінансує екологічні, феміністичні та ЛГБТ-організації, ініціативи із захисту національних меншин (особливий акцент робиться на ромів), ініціативи для легалізації медичної марихуани та пом‘якшення покарань за зберігання наркотиків. Загальний напрямок діяльності фондів Сороса направлений на просування сучасних ліберальних ідей різної міри актуальності (від повалення дійсно авторитарних режимів до лобізму державної підтримки трансгендерів та «недискримінації» наркоманів).

Не можна оминути вплив Джорджа Сороса на світову політику. Вже багато років він фінансує передвиборчі кампанії в різних державах (в США традиційно підтримує Демократичну партію), а також намагається активно впливати на політичні еліти в тих чи інших державах через свої Фонди, що дає підстави для критики його як мільярдера, що втручається у внутрішні справи інших держав.

Приклад Джорджа Сороса вчергове демонструє абсолютно західний капіталістичний підхід до вкладання коштів (меценатство), але направлених зовсім не у сферу підтримки правих основ цього суспільства. Взявши частину похідних від християнської основи цінностей, як-от правова держава чи добросовісність, він систематично протистоїть християнським витокам цих цінностей. Це несе реальну загрозу українському суспільству, політична культура якого ще формується і відсутність здорових основ не дасть побудувати справді капіталістичне суспільство, з притаманними йому здоровими цінностями.