logo

11 червня 1936 року утворена Ортодоксальна пресвітеріанська церква

11 червня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

11 червня 1936 року була утворена Ортодоксальна пресвітеріанська церква (ОПЦ), що об’єднала консервативних реформатів США, які виступили проти поширення модерністського богослів’я в церкві.

Серед ініціаторів створення ОПЦ був Джон Грешем Мейчен (John Gresham Machen), американський пресвітеріанський богослов і професор, який викладав Новий Заповіт у Принстонській семінарії. Спочатку він організував у 1929 році Вестмінстерську теологічну семінарію як альтернативу тим навчальним закладам, які поширювали модерністську теологію. Потім за його ініціативи в 1933 році виникла Незалежна рада закордонних пресвітеріанських місій, яка об’єднала тих місіонерів, які не поділяли ліберальну теологію.

Генеральна асамблея пресвітеріанської церкви, яка на той момент стала вже дуже ліберальною у вірі, наказала своїм служителям порвати будь-які зв’язки з Незалежною радою. Мейчен з сімома іншими служителями відмовилися це зробити і були відсторонені від служіння. Оскільки Північна пресвітеріанська церква відмовлялася підтвердити свою вірність Вестмінстерському сповіданню віри, то в 1936 році Мейчен зі своїми однодумцями створив Пресвітеріанську церкву Америки, яка з 1939 року була перейменована на Ортодоксальну пресвітеріанську церкву.

В основу діяльності церкви була покладена реформатська теологія і Вестмінстерське сповідання віри. Протягом наступних десятиліть новий союз церков значно збільшився в розмірах і на 2013 рік об’єднував 270 помісних церков з понад 30 тис. віруючих і близько півтисячі служителів. ОПЦ вела активну місіонерську діяльність, маючи 49 іноземних місіонерських майданчиків. Лідери ОПЦ зайняли дуже принципову біблійну позицію з багатьох питань співвідношення віри і суспільства, не визнаючи легальності абортів, вимагаючи від Білла Клінтона в 1993 році не дозволяти гомосексуалістам служити в армії, вважаючи це явище загрозою для існування нації.

Наявність таких церков, які принципово стоять на біблійному підґрунті і відкидають ліберальну теологію, є надією для кожного суспільства.